Uluslararası Gönüllü Çalışma Kampları Kayıt Koşulları

NASIL KAYIT YAPTIRIRIM?

Kayıtlarımız her yıl 1 Ekim’de açılıp, kamplarda yer kaldığı sürece YIL BOYU DEVAM ETMEKTEDİR.

Türkiye’nin her yerinden kayıt olmak için internet sitemizdeki Online Başvuru Formu’nu doldurup, kayıt ücretini de yine sistem üzerinden kredi kartı ile ya da bankadan EFT/havale yaparak ödemeniz yeterlidir. Ancak bu iki aşamayı da tamamlayan katılımcıların kaydı tamamlanacak, kendilerine sistemde dosya açılacaktır.

Aşağıdaki tabloya göre belirlenen kayıt ücretini  sanal pos üzerinden, havale/eft yaparak ya da  ofisimize gelerek nakit ya da kredi kartı ile ödeyebilirsiniz. Ödemelerde Euro kabul edilmez.

18 yaş altı başvurularında buradan ulaşabileceğiniz VELİ ONAY BELGESİ’nin her sayfasını imzaladıktan sonra en geç 3 gün içinde taranmış kopyasını tek bir PDF belgesi olacak şekilde (fotoğrafını çekip yollamayınız) workcamps.out@gonulluhizmetlerdernegi.org e-posta adresine iletiniz. Veli Onay Belgesi tarafımıza ulaşmayan 18 yaş altı  gönüllülerimiz kamp seçim aşamasına geçemezler.

KAYIT ÜCRETLERİ

2024 dönemi kayıt ücretleri 1 Ekim 2023 tarihinde eklenecektir. Ücretler her ayın başında belirlenip sabitlenecek olan Euro’nun TL değeri üzerinden peşin ya da 2 taksitte ödenebilir. Peşin ödeme sizi kur artışlarından koruyabilir. Peşin ya da taksitli ödemelerde birinci taksit “ön kayıt”, ikinci taksit “kesin kayıt” olarak adlandırılır. Taksitli ödeme durumunda kesin kayıt bedeli olan 2. taksitin en geç Şubat ayı sonuna kadar ödenmiş olması gerekmektedir. Kayıt ücretini tamamlamamış gönüllü kamp seçim aşamasına geçemez. 

1 Mart’tan sonra kayıt olmanız durumunda taksit seçeneği yoktur ve toplam ücreti bir kerede ödemeniz gerekir.

TL karşılıkları her ayın ilk günü T.C. Merkez Bankası Euro kuru kullanılarak hesaplanmakta, küsuratlar en yakın tam sayıya yuvarlanmakta ve tüm ay boyunca geçerli kalmaktadır.

Aynı yıl içinde birden fazla kampa kayıt olmak isteyenlere indirim yapılmaktadır.

 

18 Yaş Altı Ön Kayıt
Euro / TL
Kesin Kayıt
Euro / TL
Toplam
Euro / TL
Yeni Kampçı* 100 € / 3500 TL 250 € / 8750 TL 350 € / 12215 TL
Eski Kampçı** 100 € / 3500 TL 200 € / 7000 TL 300 € / 10500 TL
Kardeş İndirimi*** 100 € / 3500 TL 200 € / 7000 TL 300 € / 10500 TL
18 Yaş Üstü Ön Kayıt
Euro / TL
Kesin Kayıt
Euro / TL
Toplam
Euro / TL
Yeni Kampçı*  100 € / 3500 TL  200 € / 7000 TL 300 € / 10500 TL
Eski Kampçı** 100 € / 3500 TL  150 € / 5250 TL 250 € / 8750 TL
Aile / Kardeş İndirimi*** 100 € / 3500 TL  150 € / 5250 TL 250 € / 8750 TL
Aile Kampı Ön Kayıt
Euro / TL
Kesin Kayıt
Euro / TL
Toplam
Euro / TL
1. Yetişkin 100 € / 3500 TL  150 € / 5250 TL 250 € / 8750 TL
2. Yetişkin 100 € / 3500 TL  150 € / 5250 TL 250 € / 8750 TL
Her bir çocuk 100 € / 3500 TL  50 € / 1745 TL 150 € / 5250 TL
       

* GHD/Gençtur ile daha önce kampa katılmamış gönüllüler
** GHD/Gençtur ile 2023 yılı ve öncesinde kampa katılmış gönüllüler veya
2024 yılında GHD ile 2. ve sonraki kampına katılacak gönüllüler
*** Aynı aileden katılacak (kardeş/eş) gönüllülerden yalnızca biri için geçerlidir.

 

Erken Kayıt Olmanın Yararları

 • Mart ayında projeler açıklandıktan sonra yerleşimler kayıt sırasına göre yapılacağından, erken kayıt olmak,  istediğiniz kampa yerleşme olasılığınızı arttıracaktır.
 • Erken kayıt yaptırdığınızda, kayıt ücretini mart ayına kadar 2 taksit halinde ödeyebilirsiniz.

 

 

KAYIT, İPTAL VE GERİ ÖDEME KOŞULLARI

Kayıt koşullarını PDF formatında indirmek için tıklayınız

1) GENEL KOŞULLAR

 1. GÖNÜLLÜ HİZMETLER DERNEĞİNİN (Buradan sonra kısaca GHD olarak anılacaktır) Uluslararası Gönüllü Çalışma Kampı kayıtları her yıl 1 Ekim tarihinde açılır ve kamplarda yer olduğu sürece yıl boyu sürer. Ancak kamp seçimleri kamp programlarının açıklandığı Mart ayında yapılır. Kamp yerleştirmeleri ise Nisan ayında başlar.
 2. Başvuru aşaması 2 adımdan oluşur; 1) Online Başvuru Formunu doldurmak 2) Kayıt Koşulları sayfasında belirtilen tabloda yer aldığı şekliyle en az Ön Kayıt ücretini ya da ücretin tamamını ödemek. 2 başvuru adımını da eksiksiz gerçekleştiren gönüllülere sistemde bir dosya açılır ve dosya numarası atanır.
 3. 1 Ekim – 1 Mart tarihleri arasında “erken” kayıt olanlar, Nisan ayında başlayan kamp yerleşimleri başvuru sırasına göre yapıldığından “öncelikli yerleşim” hakkına sahip oldukları gibi kesin kayıt ücretlerini en geç Şubat ayı sonuna kadar 2 taksitte ödeme olanağı elde ederler.
 4. Kayıt ücreti, peşin ya da iki taksit olarak ödenebilir. Taksitli ödeme seçeneğinde 1. taksit “Ön Kayıt”, ikinci taksit “Kesin Kayıt” olarak adlandırılır. 1 Mart tarihinden sonra kayıt olan gönüllülerimiz kayıt ücretini tek seferde öder. Tek seferde yapılan ödemeler, “İptal ve Geri Ödeme Koşulları”nda “ön kayıt + kesin kayıt” şeklinde değerlendirilir.
 5. GHD’nin aldığı kayıt ücretinin karşılığı, gönüllünün yurt dışında bir kampa yerleştirilmesi, adına bir davetiye sağlanması ve vize ihtiyacı olan katılımcılar için vize destek mektubu düzenlenmesidir. Gönüllünün kampta bir sorunla karşılaşması halinde; ev sahibi kuruluş ile işbirliği yapılarak  gönüllüye destek sağlanır. Kamplardaki fiziki koşullar, konaklama türünün çadır ya da bina olması, gönüllü sayısı ve diğer koşullar bu ücreti değiştirmez.
 6. Gönüllüler, bir kampa yerleştirilme ya da davetiye sağlanması konusunda yaşanacak aksaklıklar dışında GHD’yi sorumlu tutamayacaklarını peşinen kabul ederler.
 7. Kamplarda yapılan gönüllü çalışmanın karşılığında kamp süresince yemek ve konaklama ücretsizdir.
 8. Ancak son yıllardaki ekonomik koşullar nedeniyle bazı kuruluşlar GHD’nin aldığı kayıt ücretinin dışında kendi giderlerini karşılamak amacıyla ek ücret (Extra Fee) almaktadırlar.
  Kayıt olanlar, 18 yaş altı tüm kamplarda ve 18 yaş üstü bazı kamplarda ev sahibi kuruluşların aldığı ve varışta nakit olarak ya da kampa gitmeden önce ödenecek ek bir ücretin (Extra Fee) olabileceğini bilerek kayıt olmalıdır.
  GHD’nin kayıt ücretinin dışında, ev sahibi kurumların aldığı ek ücretler (Extra Fee), kuruluşlara banka havalesi, uluslararası para transferi ya da kredi kartı yoluyla doğrudan ödendikten sonra yapılacak iptal başvurularında, ek ücretler GHD’den istenemez. Bu ücreti geri verip vermemek ev sahibi kuruluşa bağlıdır.
 9. GHD, gönüllü kampa gitmeden önce ya da gittikten sonra, gidilen ülkedeki ev sahibi kuruluştan kaynaklanan sorunlar ve zorunluluklar nedeniyle oluşan, proje ya da konaklama türü değişikliği, son anda kamp iptali nedeniyle yer değişikliği vb. aksaklıklardan sorumlu değildir. GHD’nin sorumluluk alanı dışındaki bu tür durumlarda kayıt ücretinin geri ödenmesi söz konusu değildir. Ancak böyle durumlarda GHD gönüllüsünün haklarını korumak üzere gönüllünün aynı ya da farklı bir ülkede başka bir kampa aktarılması, bu olmuyorsa en azından konaklamasının sağlanması için ev sahibi kuruluşlarla iletişime geçerek çözüme katkı sağlamayı taahhüt eder.
 10. Kampa kayıt olmak vize garantisi sağlamaz. Herhangi bir nedenle ZAMANINDA YA DA HİÇ VİZE ALAMAYANLARA KAYIT ÜCRETLERİ GERİ ÖDENMEZ. Ancak, eğer o tarihte boş yer varsa, gönüllünün kendisinin seçeceği ya da GHD’nin önereceği bir başka vize isteyen ülkedeki kampa ya da vize istemeyen bir ülkedeki kampa kaydı aktarılır. Vize isteyen ülkeden de vize alınamazsa ya da gönüllü vize istemeyen bir ülkedeki bir kampa yerleştiği halde daha sonra bu ülkeye gitmekten vazgeçerse kayıt ücreti geri ödenmez. Gönüllü vize reddinden sonra başka bir ülkede kampa yerleştirilmek istemezse kayıt ücreti geri ödenmez.
 11. Yurtdışı 18 Yaş Altı ve Üstü Uluslararası Gönüllü Çalışma Kamplarına kayıt olan gönüllü adayları, GHD’ye en az 3 ülkeden 10 farklı kamp tercihinde bulunmak zorundadır. Gönüllüler, kayıt sırasında edindikleri dosya numaraları ve Mart ayındaki tercih sıralamalarına göre kamplara yerleştirilir. GHD, yalnızca, en az 3 farklı ülkeden toplamda 10 kamp tercihinin hiçbirine yerleştirilemeyen gönüllülerin ödemiş olduğu toplam kayıt ücretini (Ön Kayıt+Kesin Kayıt Ücreti) 500 TL.’lik bir kesinti ile geri öder.
 12. Aynı kampa birlikte gitmek isteyen gönüllü adayları ancak, programı Mart ayının ortasında açıklanan kamplarda yeterli sayıda kota bulunması ve bu kampları aynı tercih sırasıyla seçmiş olmaları koşuluyla aynı kampa yerleştirilebilirler. 1 kadın ve 1 erkek gönüllünün aynı kampa yerleşim şansı, 2 kadın ya da 2 erkek gönüllüye göre daha yüksektir. GHD, kamplarda ulus ve cinsiyet dengesinin gözetilmesi amacıyla konulan bu uluslararası kural nedeniyle, birlikte gitmek isteyen herkesi aynı kampa yerleştirmeyi garanti etmemektedir. En az 3 farklı ülkeden toplam 10 kamp tercihi bildirdikleri halde bu tercihlerine yerleştirilemeyenlere GHD farklı ülkelerde birlikte gidebilecekleri yeni seçenekler önerebilir. Böyle bir seçeneğin olmadığı yani birlikte gitmenin olanaksız olduğu durumlarda başvuru sahipleri aynı ya da başka bir ülkede, aynı ya da farklı kamplara yerleştirilmeyi baştan kabul etmiş sayılırlar. Kabul etmemeleri ve başvurularını iptal etmeleri durumunda yalnızca kesin kayıt ücreti geri ödenir.
 13. Kamp seçim tarihi ile gönüllünün gitmek üzere GHD’ye ilettiği tercih sıralamasında yer alan kamp(lar)ın başlangıç tarihi arasında 45 günden az bir zaman varsa; konsolosluğun aslını istemesi durumunda davetiyenin postadan geç gelmesi, gönüllünün pasaportunu çıkartmamış olması ya da geç çıkartması, davetiyenin taranmış kopyasının konsoloslukça yeterli bulunmaması, vize başvurusunun zamanında yapılmaması, vize evraklarında eksiklik nedeniyle konsoloslukların yeni belge istemesi üzerine vize sürecinin uzaması, vb. herhangi bir nedenden vizenin zamanında ya da hiç alınamaması durumu GHD’nin sorumluluğunda değildir. Gönüllü, zaman darlığından doğacak riskleri göze alarak başvurusunu yapmalıdır. Ancak yeşil pasaportu ya da geçerli vizesi olan gönüllüler yakın tarihte başlayan kamplara başvurabilirler.

2) GENEL KOŞULLAR

 1. Kayıt ücretinin ilk taksitini ya da tümünü bir kerede ödeyip kaydı alınan bir gönüllü, kaydının alındığı tarihi izleyen 7 gün içinde e-posta ile yazılı olarak bildirmek koşulu ile cayma hakkını kullanırsa ödemiş olduğu toplam kayıt ücretinin tamamı (Ön Kayıt+Kesin Kayıt Ücreti) geri ödenir. Cayma hakkını kullanmayan gönüllüler için aşağıdaki İptal ve Geri Ödeme Koşulları geçerlidir.
 2. Başvuru sırasında sadece ön kayıt ücreti ödeyerek adına dosya açılmış gönüllüler, Şubat ayı sonuna kadar kesin kayıt ücretini ödemedikleri takdirde kendilerine, seçimlerini GHD’ye iletmeleri için gönderilen ‘Seçim Bildirim Kılavuzu’ iletilmeyecek ve tercihleri işleme alınmayacaktır. Gönüllü kesin kayıt ücretini ödediğinde seçimleri ile ilgili kendisiyle iletişime geçilir ancak dosya numarası önceliğinden artık yararlanamaz ve bu konuda hak iddia edemez. Kesin kayıt ücretini ödemeden başvurusunun iptalini isteyenlere ödemiş olduğu ön kayıt ücreti 500 TL’lik bir kesinti ile geri ödenir.
 3.  Gönüllünün kesin kayıt ücretini ödediği halde, kendisinden kaynaklanan  nedenlerle başvurusunun iptalini istemesi durumunda;
  1. Kayıtlar, gelecek seneye kesinlikle aktarılamaz.
  2. Gönüllü hiç kamp tercihi yapmadıysa kayıt olduğu yılın son iş gününden önce e-posta ile yazılı olarak iptal başvurusunda bulunmak zorundadır. Bu durumda kayıt ücreti 500 TL kesinti ile geri ödenir. Yılın son iş gününden sonra yapılacak iptal başvurularında hiçbir geri ödeme yapılmaz.
  3. Kesin kayıt ücretini ödedikten sonra tercihleri arasından herhangi bir kampa yerleştirilen bir gönüllüye, iptal başvurusunun yapıldığı tarihte, yerleştirildiği kampın başlamasına 30 günden çok zaman varsa, yalnızca kesin kayıt ücretinin yarısı geri ödenir. Kampın başlangıç tarihine 30 günden az zaman kalmışsa kayıt ücreti geri ödenmez.
  4. Kesin kayıt ücretini ödedikten sonra tercihleri arasından herhangi bir kampa yerleştirilen bir gönüllü, seyahat etmesine engel oluşturacak bir kaza, hastalık, birinci dereceden bir yakının ölümü gibi nedenlerle kaydının iptalini istemesi durumunda, gerekçesini belgelerle kanıtlaması koşuluyla kamp başlangıç tarihine bakılmaksızın yalnızca kesin kayıt ücreti geri ödenir.
 4.  Geri ödemeler, geri ödeme isteğinin e-posta ile GHD’ye iletilmesinden sonra 1 hafta içinde gönüllünün IBAN’ına , faturadaki bedeller üzerinden TL olarak yapılır.
 5. İki ya da daha çok kampa yerleşip bu başvuruların birini ya da tümünü iptal edenlerin geri ödeme koşulları için iptal ettirdikleri kampların başlangıç tarih(ler)i esas alınır. Örneğin birinci kampının başlamasına 30 günden az zaman kalmışsa bu kamp için geri ödeme yapılmaz. Ama ikinci kampının başlamasına 30 günden çok zaman varsa bu kamp için yalnızca kesin kayıt ücretinin yarısı geri ödenir. Her iki kampın başlangıç tarihlerine 30 günden az zaman kalmışsa hiçbir ücret geri ödenmez.
 6. Gönüllü, tercihleri arasında yer aldığı için yerleştirildiği kampı daha sonra değiştirmek isterse;
  1. Değişiklik bedeli olarak 750 TL fark öder. Değişim işlemi bu ödeme sonrasında yapılır.
  2.  Gönüllü ancak yeni seçeceği kamplardan birinde yer varsa yerleştirilebilir. Ayrıca yeni kampında ek ücret farkı varsa bunu da ev sahibi kuruma ödemekle yükümlüdür.
  3.  İlk yerleştirildiği kampı değiştirdikten ve başka bir kampa yerleştirildikten sonra kaydını iptal edenlere yeni yerleştirildiği kampın başlamasına 30 günden çok zaman varsa, yalnızca kesin kayıt ücretinin yarısı geri ödenir. Kampın başlangıç tarihine 30 günden az zaman kalmışsa kayıt ücreti geri ödenmez.
 7. Kaydını iptal etmesi durumunda, kayıt koşulları gereği yatırdığı kayıt ücretini geri alamayacak olan gönüllüler, kendisi yerine kampa gidecek bir arkadaşına/yakınına kayıt hakkını aynı yıl içinde kullanmak koşulu ile devredebilir. Kaydı devir alan kişi tüm iptal ve geri ödeme koşullarını kabul etmiş sayılır.
 8. Kampa gitmek üzere ülkemizden ayrılıp, kampın yapılacağı ülkeye vardığı halde kampa katılmayan, herhangi bir nedenle kamptan erken ayrılan ya da uzaklaştırılan gönüllülerin kayıt ücretleri geri ödenmez. Bu gönüllülerin ileriki yıllarda yapacakları kayıt başvuruları da kabul edilmez. Kamplara katılım sertifikası verilmez.
 9. Salgın, deprem, savaş, olağanüstü hâl, doğal afet, büyük çaplı yangın, terör olayları vb. durumlar nedeniyle kampların yapılamayacak olması ya da gönüllünün yerleştiği ülkede kamplar gerçekleştirildiği halde uluslararası yolculukların kısıtlanması gibi zorunlu nedenlerle gönüllünün yerleştirildiği ve vizesini aldığı kampa gidememesi durumunda ödemiş olduğu ön+kesin kayıt ücretinden yalnızca kesin kayıt ücreti geri ödenir.
 10. Bu gibi özel ve zorunlu durumlarda gönüllü isterse hiçbir geri ödeme almadan ve bir sonraki yılda oluşacak ücret farklarını üstlenmek koşuluyla kaydının gelecek seneye aktarılması isteyebilir. Ancak bu işlem yalnızca 1 kez uygulanabilir. Gönüllü, kaydı bir sonraki yıla aktarıldığı halde aktarılan yılda kampa gitmekten vazgeçerse ödemiş olduğu kayıt ücreti ve yeni senenin ücret farkı geri ödenmez.
 11. Gönüllüler, yurt dışına çıkmadan önce (yeşil pasaportlu olsalar dahi) seyahat ve sağlık sigortası yaptırmış olmalıdır. Seyahat sırasında bagaj, eşya, para ve pasaport kaybı, sağlık sorunları ve hastane giderleri ancak bunları kapsayan bir sigorta yaptırılmış olması durumunda ve sigorta şirketine gerekli belgelerin verilmesi sonucunda sigorta şirketi tarafından geri ödenir. Gönüllü bu konuda GHD tarafından bilgilendirildiğini ve uyarıldığını, GHD ya da kampı düzenleyen ev sahibi kuruluşların bu konuda bir sorumluluğu olmadığını en baştan kabul eder. Bu nedenlerle kamptan ayrılmak zorunda kalanlara kayıt ücretleri geri ödenmez.