Bizden Haberler

Kamp Kayıtlarımız Devam Ediyor

18 yaş üstü kamplar için kayıtlarımız devam ediyor. Yaz aylarında yurt dışında uluslararası gönüllü çalışma kampına katılmayı planlıyorsanız, kayıt sıralamamızda önlerde olmak için siz de geç olmadan kaydınızı yaptırın.

Kamp yerleşimlerini kayıt sırasına göre gerçekleştirmekteyiz. Kayıt sıralamasında önlerde olanların, bir çok kamp seçeneği arasından istedikleri bir kampa yerleşme şansları daha fazla.

Siz de geç kalmadan “Hayatınıza Bir Kamp Katın”

Viking Kampı mı? Hem de Şubat’ta mı?

Evet, gözleriniz sizi  yanıltmıyor! 23 Şubat – 2 Mart tarihleri arasında Estonya’nın başkenti Tallinn’e 40 km mesafede toplamda 6 kişiyle gerçekleşecek olan kampta uluslararası gönüllüler odun kesme, taşıma, temizleme, basit yapı işleri gibi bedensel çalışmaların yanı sıra festival alanının düzenlenmesinde görev alacaklar.

Bütün çalışmalar Viking Köyü içerisinde gerçekleşecek.

Kampla ilgili daha detaylı bilgi ve kayıt işlemleri hakkında bilgi almak için workcamps.out@gonulluhizmetlerdernegi.org’a mail gönderebilirsiniz.

18 Yaş Altı Yurt Dışı Kamp Kotamız Doldu

2020 yılında yurt dışına yollayacağımız 18 yaş altı gönüllüler için 1 Ekim 2019’da başlattığımız kayıtların asil kotası 25 Ekim 2019 tarihinde doldu.

Bugünden sonra alacağımız kayıtlar yedek listemizi oluşturacak. Ancak geçmiş yılların deneyimleri yedek listemizden de 50 gönüllüyü yeni açılan kamplara ya da iptal eden gönüllülerin yerlerine yerleştirdiğimizi gösteriyor.  Bu nedenle henüz kayıt olmadıysanız bir an önce GÖNÜLLÜ HİZMETLER DERNEĞİ internetten başvuru formunu http://gonulluhizmetlerdernegi.org/kampcilik/internetten-kayit-online-basvuru-formu/ adresinden doldurup, kayıt ücretinin ilk taksitini de ödeyerek şanslı yedekler arasında yerinizi alabilirsiniz.

Mart ayına kadar yerleşim garantisi vermeden yedek kayıt almayı sürdüreceğiz. Kamp yerleşimlerinin tamamlanacağı Nisan ayı sonunda hala yedek listede kalmışsanız, bu tarihten sonra yeni açılacak kamplara yerleşme şansınız olabilir. Ancak, en geç 31 Temmuz 2020’ye kadar sizi herhangi bir kampa yerleştiremezsek, ödediğiniz kayıt ücretini 200 TL kesintiyle geri ödüyoruz. 31 Temmuz’a kadar beklemek istemezseniz 30 Nisan’dan sonra istediğiniz tarihte kaydınızı iptal edebilir ve 200 TL kesinti ile kayıt ücretinizi geri alabilirsiniz.

Düşlerim Gerçekleşiyor Kamp Devreleri Başladı

Düşlerim Gerçekleşiyor yaz kampımızın  3. ve 4. Dönemleri  1 Temmuz’da başladı.  7 Temmuz’a kadar bizimle kalacak olan, Koç Lisesi öğrenci ve velileri tarafından desteklenen İstanbul Mustafa Kemal Mahallesi’ndeki  Atlas Yardım Derneği’nden gelen 12 çocuk ile yine İstanbul Polonezköy’deki Galip Öztürk Çocuk Yuvası’ndan Kalben Derneği’nin desteği ile gelen 30 çocuk 6 günlük  kamp devresinde yüzme öğrenmekten, el becerilerine, çeşitli spor dallarından, kişisel gelişim atölyelerine kadar bir çok farklı etkinliğe katılıyorlar.

Bu etkinliklerde Gönüllü Hizmetler Derneği Düşlerim Gerçekleşiyor koordinasyon ekibimiz de Atlas Yardım Derneği’nin çocuklarına sponsor desteği sağlayan Koç Liseli gençlere  sosyal sorumluluk projelerini gerçekleştirmeleri için program ve eğitim desteği veriyor. Liseli gençlerin yanı sıra Çin ve Kosova’dan gönüllü olarak katılan 2 yabancı eğitmen de çocuklara çok kültürlü ortamlarda bulunma deneyimi yaşatıyor.  Kalben Derneği desteği ile gelen Galip Öztürk Çocuk Yuvası çocuklarına da Robert Lisesi gençleri etkinlikler düzenliyor.

Çocuklar, eğitmenleri, sosyal sorumluluk çalışması yapan liseli gençlerimiz ve GHD Düşlerim Gerçekleşiyor ekibimizle birlikte 75 kişilik bir aile gibiyiz. Yukarıda belirtilen kamp program içeriklerinin yanı sıra kampımız tüm katılımcılar üzerinde pozitif bir sosyal etki oluşturma, vizyon kazandırma, zaman yönetimi, ekip olma ve sorumluluk alma vb. daha pek çok kazanımlara ortam oluşturma ilkesi doğrultusundaki etkinliklerle  sürüyor.

Düşlerim Gerçekleşiyor yaz kamplarımızın 1. ve 2. Dönemleri  16 Haziran -22 Haziran  tarihleri arasında gerçekleşmiş, 15’i Diyarbakır’dan yola çıkan Rengarenk Umutlar Derneği’nden, 13’ü de  Sosyalben Vakfı İzmir Temsilciliği’nden gelen toplam 28 çocuk kamp döneminde Afacan Gençlik Evi’nin konuğu olmuş,  3’ü yabancı 18 gönüllümüz oyunlarla, spor etkinlikleri ile, yarışmalarla çocuklara unutulmaz bir tatil yaşatmak için canla başla çalışmışlardı.

16 – 22 Haziran tarihleri arasında gerçekleşen bu dönemlere katılan  tüm çocuk ve eğitmenlerin masrafları ise  Gönüllü Hizmetler Derneği’nin  İstanbul Maratonu’nda  ve sonrasında topladığı bağışlarla oluşturduğu fonlardan karşılanmıştı.

E-alışverişlerinizde GHD’yi destekler misiniz?

Hiç bir ek masrafa girmeden, internetten yaptığınız alış verişlerde GHD’ye destek olabilirsiniz.

WEB sitemizde listesini bulacağınız pek çok alışveriş sitesinden yapacağınız alışverişlerinizde harcayacağınız tutarın küçük bir kısmı sivil toplum kuruluşlarına destek olarak yollanıyor. Siz de internet alış verişlerinizi bizim WEB sitemizden yaparsanız size ek bir parasal yük getirmeyen ama küçük de olsa bize kaynak yaratan bir alış veriş yapabilirsiniz.

Desteklerişnizi bekliyoruz.

Ayrıntılar için http://gonulluhizmetlerdernegi.org/hosgeldiniz/bagis/tikla-destekle/ ‘ye bakabilirsiniz.

2019’un İlk Gönüllülerini Düzce’de Konuk Ediyoruz

Yurt içi kamp programımızın ilk gönüllüleri 8 Haziran’da ülkemize geldiler. Düzce’de faaliyet gösteren Nilüfer Kadın Kooperatifi’nin işlettiği kreş ve gündüz bakımevine konuk olan gönüllülerimiz 3 hafta boyunca ülkemizde kalacaklar.

Türkiye,  Çek Cumhuriyeti, Filistin ve Finlandiya’dan gelen 5 kadın gönüllümüz , bir yandan gündüz bakımevinin bahçe düzenleme çalışmalarına yardımcı olurken, bir yandan da 3 hafta boyunca çocuklarla oyunlar oynayarak İngilizce öğretecekler.

Gündüz bakımevinin yıl sonu partisinin hazırlıklarında ve yürütülmesinde de görev alacak olan gönüllülerimiz boş zamanlarında kendileri için düzenlenen kent içi ve çevre gezilerine katılacaklar.

Nilüfer Kadın Kooperatifi 11 yıldır süren işbirliğimiz kapsamında her yıl 4-5 Türk ve yabancı kadın gönüllüyü yıl sonu kapanış partisi öncesinde konuk ediyor.

Bu yıl 8 Haziran’da başlayan kamp 23 Haziran’daki yıl sonu partisinden sonra 29 Haziranda sona erecek.

Askıda Proje Hibemiz Sahibini Buldu

Gönüllü Hizmetler Derneğimizin 60. yılı nedeniyle bu yıl başlattığımız ve Afacan Gençlik Evi’nde 80 gecelemeyi kapsayan “Askıda Proje” hibe desteğimizin sonucu belli oldu.

Ülkemizde sosyal girişimciliği yaygınlaştırmak ve bu alanda çalışan STKlara elimizden geldiğince katkıda bulunmak amacıyla düzenlediğimiz “Askıda Proje” etkinliğine yapılan tüm başvurular yönetim kurulumuz tarafından incelendi ve özenli bir değerlendirme süreci sonrasında 1 asil ve 1 yedek proje belirlendi. Hibe desteği için seçilen asil ve yedek kurumlarla seçilemeyen kurumlara e-posta ile bildirimler yollandı.

Afacan Gençlik Evi’nde 80 gecelemelik hibeyi bu yıl Hayat Sende Gençlik Akademisi Derneği’nin “Koruma Altındaki Gençler Akademisi Kampı” isimli projesi kazandı.

Kazananları kutluyor ve seçilemeyenlere gönülden alkışlarımızı iletiyoruz.

Askıda Proje programımız bundan böyle her sene STKlara destek olmayı sürdürecektir. Gerçekleştirmek istediğiniz projelere konaklama desteği arıyorsanız 2020 şubat ayından sonra http://gonulluhizmetlerdernegi.org/programlarimiz/askida-proje/  adresine bakabilirsiniz. Yeni projelerde buluşmak umuduyla, sevgiler.

GÖNÜLLÜ HİZMETLER DERNEĞİ

60. Yılımızı Gurur ve Neşeyle Piknikte Kutladık

Gönüllü Hizmetler Derneği‘mizin 60. GENÇTUR‘umuzun 40. yılı kutlamaları kapsamındaki etkinliklerin ikincisi olan pikniğimizi 5 Mayıs Pazar günü Polonezköy’de gerçekleştirdik. 120 kişinin katıldığı piknik kahvaltıyla başladı, oyunlarla sürdü. 1960’lı yılların gönüllüleri pikniğimize ayrı bir renk kattı. En eskiden en yeni gönüllüye doğru oluşturduğumuz insan zinciri 100 metreyi geçti.

Kamp oyunları sayesinde herkes çok eğlendi, uzun yıllardır görüşmeyen gönüllüler ve kampçılar anılarını tazeleyip, hasret giderdiler. Kalabalık bir grup yoga yaptı. Yağmur bizi beklermiş gibi tam ayrılırken yağmaya başladı. Çok güzel bir gündü.

Şimdi sırada 3. büyük etkinliğimiz var. 14 Eylül 2019 Cumartesi akşamı Boğaz’da ve mehtapta tekne gezisi. Burada da hedef 200 kişi. Pikniği kaçıranları bekliyoruz. Tekne gezisinin duyurusunu ağustos ayı içinde hem e-posta listemize yazarak hem de e-bültende yapacağız.

Almanya’da Sanat ve Barış Kampları Gönüllüleri Bekliyor!

Almanya’da Barış ve Sanat temalı kamplar gönüllülerini bekliyor.

30 Haziran – 14 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek olan kampta gönüllüler nükleer silahlanma karşıtı kampanya ve aktivitelere katılıp, bu etkinlikler için çeşitli bedensel ve sanatsal işlerde görev alacaklar.

Kampta konaklama çadırlarda gerçekleşecek olup, yemekler gönüllüler tarafından dönüşümlü olarak hazırlanacak.

10 Haziran – 23 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek olan kampta gönüllüler barışla ilgili atölye ve çalışmalara katılacaklar.

Kampta konaklama tatil evi, okul veya toplum merkezinde gerçekleşecek olup gönüllülere yemek sağlanacak.

Kampların ayrıntıları için: http://bit.ly/ICJA05 ve http://bit.ly/ICJA01 adreslerini inceleyebilir, kayıt işlemleri hakkında bilgi için workcamps.out2@gonulluhizmetlerdernegi.org adresine yazabilirsiniz.

#gönüllühizmetlerderneği #gönüllüçalışmakampları #hayatınabirkampkat #gönüllüol #workcamp #volunteer

GÖNÜLLÜ HİZMETLER DERNEĞİ 60. Yıl Kutlamaları Kapsamında “ASKIDA PROJE” Hibe Desteği veriyor.

1959 yılından bu yana gönüllü çalışmalarda birçok ilki başlatan ve bu görevi 1979 – 2018 yılları arasında GENÇTUR adı altında yürüten “Gönüllü Hizmetler Derneği” olarak, derneğimizin kuruluşunun 60., GENÇTUR’un da 40. yılını kutlamalarımız kapsamında Askıda Proje desteği veriyoruz.

Türkiye ‘de bir çok ilke imza atmış bir kuruluş olarak yine bir yeniliğe imza atalım istiyoruz;  Bu bütçemizin büyüklüğünden değil, ufkumuzun, gönlümüzün büyüklüğünden ileri gelen bir arz.

Sosyal Girişimciliğe yaraşır bir paylaşım.

Özümüze döndüğümüz GHD (Gönüllü Hizmetler Derneği) ye yaraşır bir hizmet.

Biliyoruz ki birçok kuruluş, düşüncelerini hayata geçirecek, paylaşacak yer bulmakta sıkıntı çekiyor.

İşte biz, çorbada tuzumuz olsun diye, 15 yıldır işlettiğimiz, bir sosyal girişim olan AFACAN Gençlik Evi’ni hizmetinize sunmaya hazırız.

Detaylar için lütfen tıklayınız.

Kazanan proje / projelere,  Gönüllü Hizmetler Derneği adına Hülya Denizalp mentörlük yapacaktır.

Fikriniz var, projenizi yazdınız, proje içerisinde konaklamalı bir etkinlik (kamp, seminer, eğitim vs) yapma gereksinimi duyuyorsunuz ve konaklama konusunda destek arıyorsanız lütfen başvuru formunu pdf formatında en geç 30 Nisan 2019 saat 17:00’ye  kadar “Askıda Proje” konu başlığı ile  info@gonulluhizmetlerdernegi.org   adresine gönderiniz.

Sevgilerle,

Gönüllü Hizmetler Derneği