Bizden Haberler

Düşlerim Gerçekleşiyor Kamp Devreleri Başladı

Düşlerim Gerçekleşiyor yaz kampımızın  3. ve 4. Dönemleri  1 Temmuz’da başladı.  7 Temmuz’a kadar bizimle kalacak olan, Koç Lisesi öğrenci ve velileri tarafından desteklenen İstanbul Mustafa Kemal Mahallesi’ndeki  Atlas Yardım Derneği’nden gelen 12 çocuk ile yine İstanbul Polonezköy’deki Galip Öztürk Çocuk Yuvası’ndan Kalben Derneği’nin desteği ile gelen 30 çocuk 6 günlük  kamp devresinde yüzme öğrenmekten, el becerilerine, çeşitli spor dallarından, kişisel gelişim atölyelerine kadar bir çok farklı etkinliğe katılıyorlar.

Bu etkinliklerde Gönüllü Hizmetler Derneği Düşlerim Gerçekleşiyor koordinasyon ekibimiz de Atlas Yardım Derneği’nin çocuklarına sponsor desteği sağlayan Koç Liseli gençlere  sosyal sorumluluk projelerini gerçekleştirmeleri için program ve eğitim desteği veriyor. Liseli gençlerin yanı sıra Çin ve Kosova’dan gönüllü olarak katılan 2 yabancı eğitmen de çocuklara çok kültürlü ortamlarda bulunma deneyimi yaşatıyor.  Kalben Derneği desteği ile gelen Galip Öztürk Çocuk Yuvası çocuklarına da Robert Lisesi gençleri etkinlikler düzenliyor.

Çocuklar, eğitmenleri, sosyal sorumluluk çalışması yapan liseli gençlerimiz ve GHD Düşlerim Gerçekleşiyor ekibimizle birlikte 75 kişilik bir aile gibiyiz. Yukarıda belirtilen kamp program içeriklerinin yanı sıra kampımız tüm katılımcılar üzerinde pozitif bir sosyal etki oluşturma, vizyon kazandırma, zaman yönetimi, ekip olma ve sorumluluk alma vb. daha pek çok kazanımlara ortam oluşturma ilkesi doğrultusundaki etkinliklerle  sürüyor.

Düşlerim Gerçekleşiyor yaz kamplarımızın 1. ve 2. Dönemleri  16 Haziran -22 Haziran  tarihleri arasında gerçekleşmiş, 15’i Diyarbakır’dan yola çıkan Rengarenk Umutlar Derneği’nden, 13’ü de  Sosyalben Vakfı İzmir Temsilciliği’nden gelen toplam 28 çocuk kamp döneminde Afacan Gençlik Evi’nin konuğu olmuş,  3’ü yabancı 18 gönüllümüz oyunlarla, spor etkinlikleri ile, yarışmalarla çocuklara unutulmaz bir tatil yaşatmak için canla başla çalışmışlardı.

16 – 22 Haziran tarihleri arasında gerçekleşen bu dönemlere katılan  tüm çocuk ve eğitmenlerin masrafları ise  Gönüllü Hizmetler Derneği’nin  İstanbul Maratonu’nda  ve sonrasında topladığı bağışlarla oluşturduğu fonlardan karşılanmıştı.

E-alışverişlerinizde GHD’yi destekler misiniz?

Hiç bir ek masrafa girmeden, internetten yaptığınız alış verişlerde GHD’ye destek olabilirsiniz.

WEB sitemizde listesini bulacağınız pek çok alışveriş sitesinden yapacağınız alışverişlerinizde harcayacağınız tutarın küçük bir kısmı sivil toplum kuruluşlarına destek olarak yollanıyor. Siz de internet alış verişlerinizi bizim WEB sitemizden yaparsanız size ek bir parasal yük getirmeyen ama küçük de olsa bize kaynak yaratan bir alış veriş yapabilirsiniz.

Desteklerişnizi bekliyoruz.

Ayrıntılar için http://gonulluhizmetlerdernegi.org/hosgeldiniz/bagis/tikla-destekle/ ‘ye bakabilirsiniz.

2019’un İlk Gönüllülerini Düzce’de Konuk Ediyoruz

Yurt içi kamp programımızın ilk gönüllüleri 8 Haziran’da ülkemize geldiler. Düzce’de faaliyet gösteren Nilüfer Kadın Kooperatifi’nin işlettiği kreş ve gündüz bakımevine konuk olan gönüllülerimiz 3 hafta boyunca ülkemizde kalacaklar.

Türkiye,  Çek Cumhuriyeti, Filistin ve Finlandiya’dan gelen 5 kadın gönüllümüz , bir yandan gündüz bakımevinin bahçe düzenleme çalışmalarına yardımcı olurken, bir yandan da 3 hafta boyunca çocuklarla oyunlar oynayarak İngilizce öğretecekler.

Gündüz bakımevinin yıl sonu partisinin hazırlıklarında ve yürütülmesinde de görev alacak olan gönüllülerimiz boş zamanlarında kendileri için düzenlenen kent içi ve çevre gezilerine katılacaklar.

Nilüfer Kadın Kooperatifi 11 yıldır süren işbirliğimiz kapsamında her yıl 4-5 Türk ve yabancı kadın gönüllüyü yıl sonu kapanış partisi öncesinde konuk ediyor.

Bu yıl 8 Haziran’da başlayan kamp 23 Haziran’daki yıl sonu partisinden sonra 29 Haziranda sona erecek.

Askıda Proje Hibemiz Sahibini Buldu

Gönüllü Hizmetler Derneğimizin 60. yılı nedeniyle bu yıl başlattığımız ve Afacan Gençlik Evi’nde 80 gecelemeyi kapsayan “Askıda Proje” hibe desteğimizin sonucu belli oldu.

Ülkemizde sosyal girişimciliği yaygınlaştırmak ve bu alanda çalışan STKlara elimizden geldiğince katkıda bulunmak amacıyla düzenlediğimiz “Askıda Proje” etkinliğine yapılan tüm başvurular yönetim kurulumuz tarafından incelendi ve özenli bir değerlendirme süreci sonrasında 1 asil ve 1 yedek proje belirlendi. Hibe desteği için seçilen asil ve yedek kurumlarla seçilemeyen kurumlara e-posta ile bildirimler yollandı.

Afacan Gençlik Evi’nde 80 gecelemelik hibeyi bu yıl Hayat Sende Gençlik Akademisi Derneği’nin “Koruma Altındaki Gençler Akademisi Kampı” isimli projesi kazandı.

Kazananları kutluyor ve seçilemeyenlere gönülden alkışlarımızı iletiyoruz.

Askıda Proje programımız bundan böyle her sene STKlara destek olmayı sürdürecektir. Gerçekleştirmek istediğiniz projelere konaklama desteği arıyorsanız 2020 şubat ayından sonra http://gonulluhizmetlerdernegi.org/programlarimiz/askida-proje/  adresine bakabilirsiniz. Yeni projelerde buluşmak umuduyla, sevgiler.

GÖNÜLLÜ HİZMETLER DERNEĞİ

60. Yılımızı Gurur ve Neşeyle Piknikte Kutladık

Gönüllü Hizmetler Derneği‘mizin 60. GENÇTUR‘umuzun 40. yılı kutlamaları kapsamındaki etkinliklerin ikincisi olan pikniğimizi 5 Mayıs Pazar günü Polonezköy’de gerçekleştirdik. 120 kişinin katıldığı piknik kahvaltıyla başladı, oyunlarla sürdü. 1960’lı yılların gönüllüleri pikniğimize ayrı bir renk kattı. En eskiden en yeni gönüllüye doğru oluşturduğumuz insan zinciri 100 metreyi geçti.

Kamp oyunları sayesinde herkes çok eğlendi, uzun yıllardır görüşmeyen gönüllüler ve kampçılar anılarını tazeleyip, hasret giderdiler. Kalabalık bir grup yoga yaptı. Yağmur bizi beklermiş gibi tam ayrılırken yağmaya başladı. Çok güzel bir gündü.

Şimdi sırada 3. büyük etkinliğimiz var. 14 Eylül 2019 Cumartesi akşamı Boğaz’da ve mehtapta tekne gezisi. Burada da hedef 200 kişi. Pikniği kaçıranları bekliyoruz. Tekne gezisinin duyurusunu ağustos ayı içinde hem e-posta listemize yazarak hem de e-bültende yapacağız.

Almanya’da Sanat ve Barış Kampları Gönüllüleri Bekliyor!

Almanya’da Barış ve Sanat temalı kamplar gönüllülerini bekliyor.

30 Haziran – 14 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek olan kampta gönüllüler nükleer silahlanma karşıtı kampanya ve aktivitelere katılıp, bu etkinlikler için çeşitli bedensel ve sanatsal işlerde görev alacaklar.

Kampta konaklama çadırlarda gerçekleşecek olup, yemekler gönüllüler tarafından dönüşümlü olarak hazırlanacak.

10 Haziran – 23 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek olan kampta gönüllüler barışla ilgili atölye ve çalışmalara katılacaklar.

Kampta konaklama tatil evi, okul veya toplum merkezinde gerçekleşecek olup gönüllülere yemek sağlanacak.

Kampların ayrıntıları için: http://bit.ly/ICJA05 ve http://bit.ly/ICJA01 adreslerini inceleyebilir, kayıt işlemleri hakkında bilgi için workcamps.out2@gonulluhizmetlerdernegi.org adresine yazabilirsiniz.

#gönüllühizmetlerderneği #gönüllüçalışmakampları #hayatınabirkampkat #gönüllüol #workcamp #volunteer

GÖNÜLLÜ HİZMETLER DERNEĞİ 60. Yıl Kutlamaları Kapsamında “ASKIDA PROJE” Hibe Desteği veriyor.

1959 yılından bu yana gönüllü çalışmalarda birçok ilki başlatan ve bu görevi 1979 – 2018 yılları arasında GENÇTUR adı altında yürüten “Gönüllü Hizmetler Derneği” olarak, derneğimizin kuruluşunun 60., GENÇTUR’un da 40. yılını kutlamalarımız kapsamında Askıda Proje desteği veriyoruz.

Türkiye ‘de bir çok ilke imza atmış bir kuruluş olarak yine bir yeniliğe imza atalım istiyoruz;  Bu bütçemizin büyüklüğünden değil, ufkumuzun, gönlümüzün büyüklüğünden ileri gelen bir arz.

Sosyal Girişimciliğe yaraşır bir paylaşım.

Özümüze döndüğümüz GHD (Gönüllü Hizmetler Derneği) ye yaraşır bir hizmet.

Biliyoruz ki birçok kuruluş, düşüncelerini hayata geçirecek, paylaşacak yer bulmakta sıkıntı çekiyor.

İşte biz, çorbada tuzumuz olsun diye, 15 yıldır işlettiğimiz, bir sosyal girişim olan AFACAN Gençlik Evi’ni hizmetinize sunmaya hazırız.

Detaylar için lütfen tıklayınız.

Kazanan proje / projelere,  Gönüllü Hizmetler Derneği adına Hülya Denizalp mentörlük yapacaktır.

Fikriniz var, projenizi yazdınız, proje içerisinde konaklamalı bir etkinlik (kamp, seminer, eğitim vs) yapma gereksinimi duyuyorsunuz ve konaklama konusunda destek arıyorsanız lütfen başvuru formunu pdf formatında en geç 30 Nisan 2019 saat 17:00’ye  kadar “Askıda Proje” konu başlığı ile  info@gonulluhizmetlerdernegi.org   adresine gönderiniz.

Sevgilerle,

Gönüllü Hizmetler Derneği

Fransa’da 5 Aylık Agh projesi gönüllüsünü arıyor.

Fransa’da 5 aylık uzun dönem AGH gönüllüsü arayan CONCORDIA RHONE-ALPES kurumunun çağrısı ile ilgili bilgileri  FRANSA_CONCORDIA RHONE-ALPES_ESC OFFER dosyamızda bulabilirsiniz.

Proje ile ilgili ayrıntılı bilgiler ise FRANSA_CONCORDIA RHONE-ALPES  INFOPACK isimli dosyada mevcut.

Son başvuru tarihi: 08 NİSAN 2019

Lütfen proje tanıtım metininde yer alan dikkat kısımlarını iyi okuyun. Bu projelerin başvurularının bize gönderilmeyeceğini unutmayın!

  • Başvurunuzu yollarken özgeçmiş, projeye yönelik motivasyon mektubu ve Gönüllü Hizmetler Derneği’den aldığınız Gönderen Kuruluş Destek Belgesi’ni bir arada yollamayı unutmayın. (Gençtur ismi ile aldığınız belgeler de hala geçerlidir)

Herkese iyi şanslar 🙂

Estonya’da 50 Farklı Proje için 50 Gönüllü Aranıyor!

Merhaba Arkadaşlar,

Estonya’nın ESTYES isimli kurumundan, 50 farklı proje için 50 farklı gönüllü çağrısının bilgilerini  Estyes Proje Tanıtım Metni dosyamızda bulabilirsiniz.

En erken Eylül 2019 tarihinde başlayan projeler; farklı şehirlerde yer alan okullar, gençlik ve kültür merkezleri ile sosyal yaşam merkezlerindeki gönüllülük faaliyetlerini içermekte. Bu projelerden en fazla 3 tanesini seçerek tanıtım metninde yer alan ilgili linkteki başvuru formunu doldurmanız gerekmekte.

Son Başvuru Tarihi 1 NİSAN 2019

Lütfen proje tanıtım metininde yer alan dikkat kısımlarını iyi okuyun. Bu projelerin başvurularının bize gönderilmeyeceğini unutmayın!    

  • Başvurunuzu yollarken özgeçmiş, projeye yönelik motivasyon mektubu ve Gönüllü Hizmetler Derneği’den aldığınız Gönderen Kuruluş Destek Belgesi’ni bir arada yollamayı unutmayın. (Gençtur ismi ile aldığınız belgeler de hala geçerlidir)

Almanya’da 19. Yüzyıldan Kalma Köşkte Kültür Kampı

16 Mayıs – 3 Haziran 2019 tarihleri arasında Almanya Lalendorf The Manor Herrenhaus Vogelsang’da gerçekleşecek olan kamp 18 – 26 yaş arasındaki tüm gönüllülere açık olacak.

Gönüllüler kampın gerçekleşeceği merkezin kültürel etkinliklere hazırlanmasında rol alacaklar. Gönüllüler isterlerse bu kültürel etkinliklerde yer alabilecekler. Kampta konaklama tarihi köşkün içerisinde gerçekleşecek olup, yemekler gönüllüler tarafından dönüşümlü olarak hazırlanacak.

Kampın ayrıntıları için: http://bit.ly/NIG_01 adresini inceleyebilir, kayıt işlemleri hakkında bilgi için workcamps.out2@gonulluhizmetlerdernegi.org adresine yazabilirsiniz.

#gönüllühizmetlerderneği #gönüllüçalışmakampları #hayatınabirkampkat #gönüllüol #workcamp #volunteer