Gönüllü Okulu

> Biz Kimiz
> Eğitimler
> Blog – Vlog
> Sıkça Sorulan Sorular
> Başvuru
> İletişim
> Askıda Burs

Biz Kimiz?

Dünyanın giderek karmaşıklaşan sorunlarına yenilikçi çözümlerle müdahale etmeyi amaçlayan sosyal farkındalığı yüksek kişileri bu sosyal sorunların çözümleri için gerekli olan araçlarla yüzyüze ve çevrimiçi eğitimlerle donatmayı amaçlayan Gönüllü Hizmetler Derneği bünyesinde bir araya gelmiş sivil toplum öncüleriyiz.

Eğitimler

II. Sivil Topluma Giriş Programı

12 haftalık program, Gönüllü Okulu öncüleri Hülya DENİZALP ve Abdullah OSKAY tarafından düzenlenmektedir.

Program tarihleri:  26 Ocak – 13 Nisan 2021
Program gün ve saati: Her Salı günü, 20:00 – 22:00
Program yeri: Çevrimiçi ZOOM video konferans uygulaması
Içerik: Programda sivil toplumun farklı alanlarından konuklar da yer alacaktır.
Yeni dönem 2021 Sonbahar için planlanmakta olup, program tarihleri duyurulacaktır.
Hafta hafta program içeriği hakkında bilgi almak için tıklayınız.
I. Gönüllü Okulundan fotoğrafları görmek için tıklayınız.

Abdullah OSKAY ile Toplumsal Dönüşümde Yollar Modülü

Abdullah OSKAY ile Toplumsal Dönüşümde Yollar Modülü, Hayat Sende Derneği kurucusu ve sivil toplumda birçok girişimin öncüsü Abdullah OSKAY tarafından Gönüllü Okulu bünyesinde 12 Temmuz – 4 Ağustos 2021 tarihleri arasında deneyimsel öğrenme esasına dayalı olarak gerçekleştirilecek bir çalışmadır. 

Deneyimsel öğrenme hazır olma, deneyim, otonomi ve eylem olmak üzere dört aşamayı içeren bir öğrenme yöntemidir. Bu öğrenme yönteminde kişilerin aktif katılımı, araştırması, tartışması, deneyimlemesi gibi birçok unsur içiçe geçirilerek öğrenmenin pekiştirilmesi hedeflenmektedir. Abdullah OSKAY ile Toplumsal Dönüşümde Yollar Modülünde de 4 haftalık bir deneyimsel öğrenme yöntemi kullanılarak katılımcıların içlerindeki iyiyle toplumsal iyinin örtüştürülmesi ve edinilen deneyimle toplumsal iyiliğin parçası/öncüsü olması hedeflenmektedir. 

Modülün ilk haftasında tanışma oyunu gerçekleştirilecektir. Tanışmanın Ardından “Neden Sivil Toplum?” diye küçük bir grup çalışması yapılacaktır. İlk haftanın öğrenme hedefi herkesin farklı bakış açısını görmek, ilerleyen haftalarda bu farklı bakışlara ilişkin değerlendirmeler yapmak, kendi bakış açımızla bu bakış açılarının farklarını ve benzerliklerini ele alıp ona göre ilerlemektir.

Modülün ikinci haftasında “Sosyal fayda yaratmanın önündeki engeller ne? Bu engelleri nasıl aşarız? Geçmiş olumsuz deneyimlerimizi nasıl olumlu hale getirir ve pozitif dönüşümde kullanırız?” soruları çerçevesinde kişilerin kendilerini sosyal fayda üretmek için güçsüz hissetmelerinin üstesinden gelmek amaçlanmaktadır. Edmode ve whatsapp gruplarından linkler paylaşılacak.

Modülün üçüncü haftasında “Neyi değiştirmek isterdin? Hangi stratejilerle? Kimlerle? Ne zaman?” soruları ele alınacaktır. Bu haftanın öğrenme hedefi çevresel ve sosyal sorunlarda verimlilik çarpanı yüksek şekilde çalışabilmeyi kavramak, stratejileri belirleyebilmek, gözlem yapabilmek, stratejilere uygun şekilde yola çıkmaktır.

Modülün son haftasında ise  katılımcıların gittiği yolları veya gitmek istediği yolları sunmalarını ve ekipçe geribildirim verilmesini sağlamak olacaktır.

Etkinlikte ilk hafta ve son hafta Zoom uygulaması üzerinden eşzamanlı olarak gerçekleştirilecektir. 2. ve 3. haftalar ise kullanılacak platform üzerinden verilen görevlerin yapılmasıyla olacaktır. Son hafta ise 2,5 saatlik bir etkinlikte tüm görevler ve katılımcıların geleceğe dönük çalışmalarının el birliğiyle ele alındığı bir program gerçekleştirilecektir.

Abdullah OSKAY ile Toplumsal Dönüşümde Yollar Modülünün Hedef Kitlesi Kimdir?

İçindeki iyiyle toplumsal iyiyi bütünleştirmek ve bu amaca uygun çalışmak isteyen her yaş grubundan sosyal motivasyonu yüksek kişilerdir.

Abdullah OSKAY ile Toplumsal Dönüşümde Yollar Modülü Nasıl Gerçekleştirilecektir?

Eğitim programı çevrimiçi ZOOM video konferans uygulaması aracılığıyla katılımcı ve interaktif bir şekilde gerçekleştirilecektir.

Abdullah OSKAY ile Toplumsal Dönüşümde Yollar Modülünün Düzenleneceği Tarihler ve Saat Aralığı Nedir?

Program 12 Temmuz 2021 Pazartesi 20.30-22.00 saatleri arasında başlayacaktır. İkinci ve üçüncü hafta katılımcıların serbest zaman yönetimi ile ilerleyecektir. Son hafta ise 4 Ağustos 2021 Çarşamba 20.30-22.30 saatleri arasında gerçekleştirilecektir.

Abdullah OSKAY ile Toplumsal Dönüşümde Yollar Modülü Sonunda Katılımcılara Sertifika Verilecek mi?

Programın tamamına katılım gösteren ve gerekli sorumluluklarını yerine getiren kişilere Gönüllü Okulu tarafından katılım belgesi verilir.

Abdullah OSKAY ile Toplumsal Dönüşümde Yollar Modülünün Ücretli midir?

Gönüllü Okulu tarafından koordine edilen Abdullah OSKAY ile Toplumsal Dönüşümde Yollar Modülü 200 TL+KDV’dir.

Abdullah OSKAY ile Toplumsal Dönüşümde Yollar Modülünün Kontenjanı Kaç Kişidir?

Kontenjan 20 kişi ile sınırlıdır.

Abdullah OSKAY ile Toplumsal Dönüşümde Yollar Modülünün Son Başvuru Tarihi Ne Zamandır?

Son başvuru tarihi 10 Temmuz Cumartesi saat 17:00’dir.

Abdullah OSKAY ile Toplumsal Dönüşümde Yollar Modülünün Nereden Başvurabilirim?

Başvurunuzu bu linke tıklayarak yapabilirsiniz: https://bit.ly/GO-GonulluRotasi

Abdullah OSKAY Kimdir?

Abdullah OSKAY, devlet korumasında kalan çocuk ve gençlerle çalıştı. Gözlemlediği sorunlarla Hayat Sende Derneğini kurdu, Koruyucu Aile, Evlat Edinme Derneği başkanlığını üstlendi. Sivil toplumun kapsayıcı ve demokratik olmasını savunan Oskay, her iki yapıyı da belirli bir olgunluğa eriştikten sonra yeni ekiplere devretti. Yereli uluslararası alana, uluslararası alanı yerele taşımanın önemine inanan Oskay, kurduğu yapılarla hem yereli hem uluslararası alanı inceledi, ziyaretler gerçekleştirdi, seminerler ve atölyeler düzenledi. Yerel, ulusal ve uluslararası ağlarla çalıştı. Tüm bu çalışmaların yanı sıra birçok sivil toplum örgütünün veya sosyal girişimin kuruluşunda yer aldı, danışmanlıklar sağladı.

Tüm bu çalışmalarıyla Bilgi Genç Sosyal Girişimci Ödülü, JCI tarafından Senato Özel Ödülü, Sabancı Vakfı Fark Yaratanı, Ashoka Fellowluğu, Hablemitoğlu Toplumsal Duyarlılık Ödülü gibi ulusal ve uluslararası ödüllere layık görülmüştür. 

Oskay’ın yaptığı sivil toplum çalışmalarını ele aldığı “Yuvalar Kapatılsın”, “Anlamlı Yaşamın Peşinde”, “Sosyal Fayda Peşinde” ve “Hayat Sende: Bir Düşün Yolculuğu” kitapları bulunmaktadır. Kitapların baskı giderlerini kendisi üstlenen Oskay, gelirlerini Hayat Sende Derneğine bağışlamaktadır.

Blog Vlog

Gönüllü Okulu ekibinden size bir mesaj var:

Gönüllü Okulu katılımcılarımızın bizimle paylaştıkları:

Gönüllü ve profesyonel çalışmalarım sırasında parça parça öğrendiğim sivil toplum alanına yönelik bilgileri bana hap şeklinde sunan çok verimli bir okul oldu. Bu okul sayesinde alandan yeni gönüllü arkadaşlar ve kurum temsilcileriyle tanışma fırsatı buldum. Bu okulu organize eden ekibin içerisinde yer aldığım içinse ayrıca mutluyum. Teşekkürler Gönüllü Okulu… – Meryem Aydın, 27, GHD Gönüllü Koordinatörü, İstanbul

“Gönüllülüğün manevi tatmininin, kattığı onlarca ilginç deneyimin, minik bir adımın değiştirdiği şeyleri görmenin lezzetini bir de gönüllü okuluyla adeta mutfağında tattık! Gönüllülük çorbasını hep birlikte karıştırdık. İyi ki tanıştık Gönüllü Okulu!” –Betül Handan Dallı, 24, Mikado Danışmanlık Proje Uzmanı, İstanbul


“Gönüllü Okulu’na katılma şansı yakaladığım için çok mutluyum. Eğitim içeriği çok verimliydi. Gönüllü olmak isteyen ya da gönüllü olan herkes, daha bilinçli bir gönüllülük deneyimi yaşamak için kesinlikle Gönüllü Okulu’na katılmalı.” – Cansu Açıkgöz, 24, Öğrenci,  Hayat Sende Derneği Gönüllüsü, Ankara

“Gönüllülükle ilgili bilmediğim birçok şeyi öğrendiğim ve sivil toplum alanında çok yol katetmiş kıymetli insanlarla tanışma fırsatı bulduğum bir program oldu. Sivil toplum ile ilgilenen, hedefi bu yolda ilerlemek olan herkesin çok verim alacağına ve Gönüllü Okulu’nun onlara ilham vereceğine eminim. Gönüllü Okulu’na tekrar çok teşekkür ediyorum.
Bahar Ari, 23, Öğrenci, YAŞÖM Gönüllüsü, Batman

“Gönüllülük Okulu, gönüllük hakkında farklı bakış açısı kazanmanızı sağlamakla beraber sosyal insanın tecrübeli ve donanımlı olmasını, Stk’ların çalışmalarını, iletişim vb durumların önemi ile birlikte gönüllü okulu öğrencilerine öğretilmektedir. Gönüllülüğün de disiplin gerektirdiği, sorumluluk alabilen, öz güven kazanmaya çalışan, kendini geliştirerek öğrenmeye devam eden gönüllüler için büyük bir şans. Sizde gönüllük hakkında bilgi edinmek, Stk’ların çalışmalarını daha yakından gözlemlemek istersen, bu eğitimi kaçırmayın derim.

Ben öğrenciyim, hep öğrenci olacağım Çünkü bilgi sonsuz tam öğrendim derken yenilikler çıkar karşınıza ben öğretirken öğrenen yeniliklere açık bir bireyim, sonsuz bilgide öğrenci olmayı unutmayın.– Alihan Yaşar, 24, Uşak Üniversitesi Damla Topluluğu Gönüllüsü, Uşak

“Hepimiz anlaşılmak isteriz, hepimiz fark edilmek isteriz. İçimizden bazıları ise anlar, fark eder ve parlatır. Gönüllülük Okulu’nun öğrencileri olarak biz, dünyayı olabilecek daha güzel haliyle gören gözlere sahiptik. Eğitmenlerimiz bizi fark etti, okul süresince birbirimizi anladık ve parlattık. Mezun olduğumuzda duyguları ve aklıyla gören gözlerimizin yanında, bizi kararlılıkla harekete geçirecek bilgimiz ve hislerimiz de vardı.” – Nazlı Ayhan, 24, Öğrenci, Patika-Der Gönüllüsü, Niğde

Sıkça Sorulan Sorular

Gönüllü Okulu’nun Ücreti nedir?

Gönüllü Okulu’nun ücreti 250 TL+ Yüzde 18 KDV’dir. Toplamda 295 TL’dir.

Gönüllü Okulu neden ücretli?

Gönüllü Okulu, bir sosyal girişim olan Gönüllü Hizmetler Derneği bünyesinde hayata geçirilmiştir. Gönüllü Hizmetler Derneği’nin çalışmalarından elde ettiği gelirler yine sosyal amaçlar için kullanılmaktadır. Gönüllü Okulu’ndan elde edilen gelirler reklam ve tanıtım, site altyapısı, yarı zamanlı çalışan istihdamı gibi alanlarda kullanılmakta. Gönüllü Hizmetler Derneği’nin çalışmalarından elde ettiği gelirler dernek döner sermayesine aktarılarak yine sosyal amaçlar için kullanılmaktadır.

Gönüllü Okulunun Çözmek İstediği Sorun Nedir?

 1. Ülkemizde sivil toplum ve gönüllülük bilinci yeterince gelişmemiştir.
 2. Sivil toplum ve gönüllülük üzerine eğitim veren yapıların sayısı oldukça kısıtlı ve istenen dinamik, yenilikçi ve kapsayıcılıktan uzaktır.
 3. Alanın savunuculuktan iletişime, kaynak geliştirmeden planlamaya kadar farklı kısımlarında nitelikli ve bilinçli gönüllü ve ücretli çalışan ihtiyacı bulunmaktadır.

Gönüllü Okulunun hedef kitlesi nedir?

 1. Sosyal fayda yaratmak isteyen her yaştan insan, Gönüllü Okulu’nun hedef kitlesi arasındadır.
 2. Gönüllü Okulu, nesiller arası öğrenmenin önemine de inanarak farklı yaş gruplarından bireylerin aynı eğitim programına katılmasını teşvik eder.
 3. Gönüllü Okulu, farklı gelir grupları ve sosyal statülerden bireylerin aynı eğitim programına katılmasının farklılıklara saygı ve empati bilincinin gelişmesi açısından önemli olduğunu düşünür ve teşvik eder.
 4. Gönüllü Okulu, bilinçli yurttaşlar yetiştirilmesinde sivil toplumun önemine inanarak farklı görüşlerin demokratik olarak ortaya konulması gerektiğine inanır ve herkese eşit mesafede durur.

Katılım ve Başarı Sertifikası Alabilir miyim

Derslere en az yüzde 80 oranında katılım gösteren ve gerekli ödev ve sorumluluklarını yerine getiren kişilere Gönüllü Okulu tarafından katılım ve başarı sertifikası verilir.

Gönüllü Okulunun yöntemi nedir

Sivil toplum alanında toplumsal fayda yaratmak için ihtiyaç duyulan tüm eğitimleri

 • Kapsayıcı,
 • Uygun fiyatlı ve gerekli durumlarda burslarla,
 • Fırsat eşitliği çerçevesinde,
 • Gerekli durumlarda ürün ve hizmetleri çeşitlendirerek,
 • Olabildiğince online, gerekli durumlarda yüzyüze,
 • Sosyal ve çevresel sorunlara duyarlı bir şekilde
 • sunmaktır.

Eğitimlerin Süresi Ne Kadardır?

Eğitimlerde her oturum iki saattir ve canlı olarak ZOOM uygulaması üzerinden gerçekleştirilir. Her eğitim programı, eğitmenin ihtiyaç duyduğu oturum kadar yapılır. Örneğin “Sivil Topluma Giriş” eğitimi 12 oturumda tamamlanmaktadır.

Grup Çalışmalarının Olduğu, Dinamik ve Sıkılmadan Çalışma Yapılıyor mu?

Eğitimlerde grup çalışmalarına olabildiğince ağırlık verilerek katılımcı bir yaklaşımın benimsenmesi sağlanır.

Ödevler Nasıldır?

Gönüllü Okulunda ödevler grup çalışması halinde haftada en fazla iki saatlik çalışmayı içerecek şekilde yapılır. Ödevler poster sunumu, video hazırlama, sunum, blog yazısı gibi şekillerde hazırlanabilir. Hazırlanan ödevler eğitmenler tarafından değerlendirilir ve öğrenciye özel geri bildirimler verilir.

Burs İmkanı Var mı?

 1. Gönüllü Okulu programlarında Askıda Burs imkanı vardır. Bu imkanı programın destekçileri bağış şeklinde sağlar. Burs imkanı her dersin katılımcısının yüzde 20’si oranındadır. Dileyen kişiler burs için başvurabilir.
 2. Bursiyerler üç kişilik bir komisyon tarafından motivasyonları ve ihtiyaçları doğrultusunda değerlendirilir. Burs alanları sınıftaki diğer katılımcılar ve üçüncü kişiler bilmez.
 3. Gönüllü Okulu 2.0 burs başvurularımız sona ermiştir. Yeni dönem için bizi takip etmeye devam edin.

Sivil toplum, gençlik çalışmaları ve dezavantajlı gruplarla eğitim düzenleyebilecek becerilerim var. Ben de Gönüllü Okulu üzerinden eğitim programı düzenleyebilir miyim?

Eğitim düzenleme motivasyonunu içerir e-postayı ve tecrübelerini bize gonullu.okulu@gonulluhizmetlerdernegi.org üzerinden iletirseniz, değerlendirip size dönüş yaparız. Unutmamak gerekir ki, amacımız çok paralar kazanmak değil, sosyal fayda üretmek.
E-postanızı yazarken bunu gözden kaçırmazsanız seviniriz.

Başvuru

Gönüllü Okulu 2.0 için kontenjanımız dolmuştur. Yeni dönem için bizi takip etmeye devam edin.

İletişim

Askıda Burs

Askıda Burs kampanyamız aracılığıyla yapacağınız tüm bağışlar burs başvurusu yapan kişiler arasından seçilecek bireylerin ücretsiz eğitim almasına destek olacaktır.

Askıda Burs bağışı için hemen tıklayınız.