Gönüllü Okulu

> Biz Kimiz
> Eğitimler
> Blog – Vlog
> Sıkça Sorulan Sorular
> Başvuru
> İletişim
> Askıda Burs

Biz Kimiz?

Dünyanın giderek karmaşıklaşan sorunlarına yenilikçi çözümlerle müdahale etmeyi amaçlayan sosyal farkındalığı yüksek kişileri bu sosyal sorunların çözümleri için gerekli olan araçlarla yüzyüze ve çevrimiçi eğitimlerle donatmayı amaçlayan Gönüllü Hizmetler Derneği bünyesinde bir araya gelmiş sivil toplum öncüleriyiz.

Eğitimler

II. Sivil Topluma Giriş Programı

12 haftalık program, Gönüllü Okulu öncüleri Hülya DENİZALP ve Abdullah OSKAY tarafından düzenlenmektedir.

Program tarihleri:  26 Ocak – 13 Nisan 2021
Program gün ve saati: Her Salı günü, 20:00 – 22:00
Program yeri: Çevrimiçi ZOOM video konferans uygulaması
Içerik: Programda sivil toplumun farklı alanlarından konuklar da yer alacaktır.
Hafta hafta program içeriği hakkında bilgi almak için tıklayınız.
I. Gönüllü Okulundan fotoğrafları görmek için tıklayınız.

Çevre Gönüllülüğü Eğitim Modülü

Çevre Gönüllülüğü Eğitim Programı, Doç. Dr. Sedat Gündoğdu tarafından Gönüllü Okulu bünyesinde 18 Nisan Pazar günü, Zoom uygulaması üzerinden iki  saat olmak üzere ilki ücretsiz olarak gerçekleştirilecek bir eğitimdir. Çevre Gönüllülüğü Eğitim Programının amacı; bireyin yaşadığı çevrede, insan kaynaklı etkilerin meydana getirdiği sorunların kavraması ve bu sorunların engellenebilmesi için nasıl tavır alınması ile ilgili asgari bakış açısı kazandırmaktır.

Çevre Gönüllülüğü Eğitim Programının Amacı Nedir?

Bu eğitimin amacı bireyin yaşadığı çevrede, insan kaynaklı etkilerin meydana getirdiği sorunların kavranması için gerekli olan asgari bakış açısının kazanılmasıdır. Ayrıca çevre gönüllülüğü yoluyla bu sorunların ortaya çıkmadan engellenebilmesi ve ortaya çıkanlara karşı da nasıl bir tavır alınması gerektiğinin asgari düzeyde anlaşılmasının sağlanmasıdır.

Çevre Gönüllülüğü Eğitim Programının Öğrenme Hedefleri/Kazanımları Nelerdir?

 • Çevre gönüllülüğü kavramının ne anlama geldiği
 • Çevre sorunları karşısında çevre gönüllüğünün rolü
 • Çevre gönüllüğü yaparken yanlış çözümlerden kaçınma

Çevre Gönüllülüğü Eğitim Programının Hedef Kitlesi Kimdir?

Çevre gönüllülüğü ile ilgili bilgi sahibi olarak, bu bilgileri gündelik hayatlarında kullanmayı hedefleyen her yaş grubundan sosyal motivasyonu yüksek kişilerdir.

Çevre Gönüllülüğü Eğitim Programı Nasıl Gerçekleştirilecektir?

Eğitim programı çevrimiçi ZOOM video konferans uygulaması aracılığıyla katılımcı ve interaktif bir şekilde gerçekleştirilecektir.

Çevre Gönüllülüğü Eğitim Programının Düzenleneceği Tarih ve Saat Aralığı Nedir?

Program 18 Nisan Pazar 14:00-16:00 saatleri arasında düzenlenecektir.

Çevre Gönüllülüğü Eğitim Programı Sonunda Katılımcılara Sertifika Verilecek mi?

Derslerin tamamına katılım gösteren ve gerekli sorumluluklarını yerine getiren kişilere Gönüllü Okulu tarafından katılım sertifikası verilir.

Çevre Gönüllülüğü Eğitim Programı Ücretli midir?

Gönüllü Okulu tarafından koordine edilen Çevre Gönüllülüğü Eğitim Programının ilk uygulaması ücretsizdir.

Çevre Gönüllülüğü Eğitim Programının Kontenjanı Kaç Kişidir?

Kontenjan 30 kişi ile sınırlıdır. Gönüllü Okulu ekibi başvurular arasından motivasyonu yüksek katılımcıları seçecektir.

Çevre Gönüllülüğü Eğitim Programının Son Başvuru Tarihi Ne Zamandır?

Son başvuru tarihi 11 Nisan Pazar saat 17.00’dir.
Başvurularımız sona ermiştir. İlginiz için teşekkür ederiz.

Çevre Gönüllülüğü Eğitim Programına Nereden Başvurabilirim?

Başvurularımız sona ermiştir. İlginiz için teşekkür ederiz.

Çevre Gönüllülüğü Eğitim Programı Eğitmeni Doç. Dr. Sedat Gündoğdu Kimdir?

Doç. Dr. Sedat Gündoğdu Çukurova Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesinde deniz biyolojisi üzerine çalışmalar yürütmektedir. Özellikle denizel plastik kirliliği üzerine çalışmalar gerçekleştiren Dr. Gündoğdu, mikroplastiklerin sucul ortama girdiği kaynaklar, sucul ortamdaki dağılımı, canlılara etkisi ve besin zincirine transferi konularında çok sayıda çalışmaya sahiptir. Şimdiye kadar, sofra tuzları, midyeler, tüketimlik balıklar ve balık yemlerindeki mikroplastik kirliliğini ortaya koyan çalışmalar gerçekleştirmiş olmakla birlikte, atık sulardan salınan, deniz yüzeyi ve sedimentinde dağılım gösteren mikroplastiklerle de ilgili çalışmalarda yer almıştır. Hali hazırda da plastik kirliliğinin kaynakları ve çeşitli ekosistemlerdeki dağılımını araştırmaktadır.

Uluslararası Plastikten kurtul (Break Free From Plastic) girişiminin de ana üyesi olan Dr. Gündoğdu’nun çoğunluğu plastik ve mkroplastik kirliliğiyle ilgili olan çok sayıda ulusal ve uluslararası yayını mevcuttur.

Blog Vlog

Gönüllü Okulu ekibinden size bir mesaj var:

Gönüllü Okulu katılımcılarımızın bizimle paylaştıkları:

Gönüllü ve profesyonel çalışmalarım sırasında parça parça öğrendiğim sivil toplum alanına yönelik bilgileri bana hap şeklinde sunan çok verimli bir okul oldu. Bu okul sayesinde alandan yeni gönüllü arkadaşlar ve kurum temsilcileriyle tanışma fırsatı buldum. Bu okulu organize eden ekibin içerisinde yer aldığım içinse ayrıca mutluyum. Teşekkürler Gönüllü Okulu… – Meryem Aydın, 27, GHD Gönüllü Koordinatörü, İstanbul

“Gönüllülüğün manevi tatmininin, kattığı onlarca ilginç deneyimin, minik bir adımın değiştirdiği şeyleri görmenin lezzetini bir de gönüllü okuluyla adeta mutfağında tattık! Gönüllülük çorbasını hep birlikte karıştırdık. İyi ki tanıştık Gönüllü Okulu!” –Betül Handan Dallı, 24, Mikado Danışmanlık Proje Uzmanı, İstanbul


“Gönüllü Okulu’na katılma şansı yakaladığım için çok mutluyum. Eğitim içeriği çok verimliydi. Gönüllü olmak isteyen ya da gönüllü olan herkes, daha bilinçli bir gönüllülük deneyimi yaşamak için kesinlikle Gönüllü Okulu’na katılmalı.” – Cansu Açıkgöz, 24, Öğrenci,  Hayat Sende Derneği Gönüllüsü, Ankara

“Gönüllülükle ilgili bilmediğim birçok şeyi öğrendiğim ve sivil toplum alanında çok yol katetmiş kıymetli insanlarla tanışma fırsatı bulduğum bir program oldu. Sivil toplum ile ilgilenen, hedefi bu yolda ilerlemek olan herkesin çok verim alacağına ve Gönüllü Okulu’nun onlara ilham vereceğine eminim. Gönüllü Okulu’na tekrar çok teşekkür ediyorum.
Bahar Ari, 23, Öğrenci, YAŞÖM Gönüllüsü, Batman

“Gönüllülük Okulu, gönüllük hakkında farklı bakış açısı kazanmanızı sağlamakla beraber sosyal insanın tecrübeli ve donanımlı olmasını, Stk’ların çalışmalarını, iletişim vb durumların önemi ile birlikte gönüllü okulu öğrencilerine öğretilmektedir. Gönüllülüğün de disiplin gerektirdiği, sorumluluk alabilen, öz güven kazanmaya çalışan, kendini geliştirerek öğrenmeye devam eden gönüllüler için büyük bir şans. Sizde gönüllük hakkında bilgi edinmek, Stk’ların çalışmalarını daha yakından gözlemlemek istersen, bu eğitimi kaçırmayın derim.

Ben öğrenciyim, hep öğrenci olacağım Çünkü bilgi sonsuz tam öğrendim derken yenilikler çıkar karşınıza ben öğretirken öğrenen yeniliklere açık bir bireyim, sonsuz bilgide öğrenci olmayı unutmayın.– Alihan Yaşar, 24, Uşak Üniversitesi Damla Topluluğu Gönüllüsü, Uşak

“Hepimiz anlaşılmak isteriz, hepimiz fark edilmek isteriz. İçimizden bazıları ise anlar, fark eder ve parlatır. Gönüllülük Okulu’nun öğrencileri olarak biz, dünyayı olabilecek daha güzel haliyle gören gözlere sahiptik. Eğitmenlerimiz bizi fark etti, okul süresince birbirimizi anladık ve parlattık. Mezun olduğumuzda duyguları ve aklıyla gören gözlerimizin yanında, bizi kararlılıkla harekete geçirecek bilgimiz ve hislerimiz de vardı.” – Nazlı Ayhan, 24, Öğrenci, Patika-Der Gönüllüsü, Niğde

Sıkça Sorulan Sorular

Gönüllü Okulu’nun Ücreti nedir?

Gönüllü Okulu’nun ücreti 250 TL+ Yüzde 18 KDV’dir. Toplamda 295 TL’dir.

Gönüllü Okulu neden ücretli?

Gönüllü Okulu, bir sosyal girişim olan Gönüllü Hizmetler Derneği bünyesinde hayata geçirilmiştir. Gönüllü Hizmetler Derneği’nin çalışmalarından elde ettiği gelirler yine sosyal amaçlar için kullanılmaktadır. Gönüllü Okulu’ndan elde edilen gelirler reklam ve tanıtım, site altyapısı, yarı zamanlı çalışan istihdamı gibi alanlarda kullanılmakta. Gönüllü Hizmetler Derneği’nin çalışmalarından elde ettiği gelirler dernek döner sermayesine aktarılarak yine sosyal amaçlar için kullanılmaktadır.

Gönüllü Okulunun Çözmek İstediği Sorun Nedir?

 1. Ülkemizde sivil toplum ve gönüllülük bilinci yeterince gelişmemiştir.
 2. Sivil toplum ve gönüllülük üzerine eğitim veren yapıların sayısı oldukça kısıtlı ve istenen dinamik, yenilikçi ve kapsayıcılıktan uzaktır.
 3. Alanın savunuculuktan iletişime, kaynak geliştirmeden planlamaya kadar farklı kısımlarında nitelikli ve bilinçli gönüllü ve ücretli çalışan ihtiyacı bulunmaktadır.

Gönüllü Okulunun hedef kitlesi nedir?

 1. Sosyal fayda yaratmak isteyen her yaştan insan, Gönüllü Okulu’nun hedef kitlesi arasındadır.
 2. Gönüllü Okulu, nesiller arası öğrenmenin önemine de inanarak farklı yaş gruplarından bireylerin aynı eğitim programına katılmasını teşvik eder.
 3. Gönüllü Okulu, farklı gelir grupları ve sosyal statülerden bireylerin aynı eğitim programına katılmasının farklılıklara saygı ve empati bilincinin gelişmesi açısından önemli olduğunu düşünür ve teşvik eder.
 4. Gönüllü Okulu, bilinçli yurttaşlar yetiştirilmesinde sivil toplumun önemine inanarak farklı görüşlerin demokratik olarak ortaya konulması gerektiğine inanır ve herkese eşit mesafede durur.

Katılım ve Başarı Sertifikası Alabilir miyim

Derslere en az yüzde 80 oranında katılım gösteren ve gerekli ödev ve sorumluluklarını yerine getiren kişilere Gönüllü Okulu tarafından katılım ve başarı sertifikası verilir.

Gönüllü Okulunun yöntemi nedir

Sivil toplum alanında toplumsal fayda yaratmak için ihtiyaç duyulan tüm eğitimleri

 • Kapsayıcı,
 • Uygun fiyatlı ve gerekli durumlarda burslarla,
 • Fırsat eşitliği çerçevesinde,
 • Gerekli durumlarda ürün ve hizmetleri çeşitlendirerek,
 • Olabildiğince online, gerekli durumlarda yüzyüze,
 • Sosyal ve çevresel sorunlara duyarlı bir şekilde
 • sunmaktır.

Eğitimlerin Süresi Ne Kadardır?

Eğitimlerde her oturum iki saattir ve canlı olarak ZOOM uygulaması üzerinden gerçekleştirilir. Her eğitim programı, eğitmenin ihtiyaç duyduğu oturum kadar yapılır. Örneğin “Sivil Topluma Giriş” eğitimi 12 oturumda tamamlanmaktadır.

Grup Çalışmalarının Olduğu, Dinamik ve Sıkılmadan Çalışma Yapılıyor mu?

Eğitimlerde grup çalışmalarına olabildiğince ağırlık verilerek katılımcı bir yaklaşımın benimsenmesi sağlanır.

Ödevler Nasıldır?

Gönüllü Okulunda ödevler grup çalışması halinde haftada en fazla iki saatlik çalışmayı içerecek şekilde yapılır. Ödevler poster sunumu, video hazırlama, sunum, blog yazısı gibi şekillerde hazırlanabilir. Hazırlanan ödevler eğitmenler tarafından değerlendirilir ve öğrenciye özel geri bildirimler verilir.

Burs İmkanı Var mı?

 1. Gönüllü Okulu programlarında Askıda Burs imkanı vardır. Bu imkanı programın destekçileri bağış şeklinde sağlar. Burs imkanı her dersin katılımcısının yüzde 20’si oranındadır. Dileyen kişiler burs için başvurabilir.
 2. Bursiyerler üç kişilik bir komisyon tarafından motivasyonları ve ihtiyaçları doğrultusunda değerlendirilir. Burs alanları sınıftaki diğer katılımcılar ve üçüncü kişiler bilmez.
 3. Gönüllü Okulu 2.0 burs başvurularımız sona ermiştir. Yeni dönem için bizi takip etmeye devam edin.

Sivil toplum, gençlik çalışmaları ve dezavantajlı gruplarla eğitim düzenleyebilecek becerilerim var. Ben de Gönüllü Okulu üzerinden eğitim programı düzenleyebilir miyim?

Eğitim düzenleme motivasyonunu içerir e-postayı ve tecrübelerini bize gonullu.okulu@gonulluhizmetlerdernegi.org üzerinden iletirseniz, değerlendirip size dönüş yaparız. Unutmamak gerekir ki, amacımız çok paralar kazanmak değil, sosyal fayda üretmek.
E-postanızı yazarken bunu gözden kaçırmazsanız seviniriz.

Başvuru

Gönüllü Okulu 2.0 için kontenjanımız dolmuştur. Yeni dönem için bizi takip etmeye devam edin.

İletişim

Askıda Burs

Askıda Burs kampanyamız aracılığıyla yapacağınız tüm bağışlar burs başvurusu yapan kişiler arasından seçilecek bireylerin ücretsiz eğitim almasına destek olacaktır.

Askıda Burs bağışı için hemen tıklayınız.