Kamp Seçimi Yaparken

Yaşamınızın unutamayacağınız bir bölümünü geçireceğiniz bir Uluslararası Gönüllü Çalışma Kampı’na gitmenin ilk adımını atıyorsunuz. İstediğiniz gibi bir kampa gidebilmeniz için seçim yapmadan önce KAMPLAR İLE İLGİLİ AÇIKLAMALARI DİKKATLE OKUYUNUZ.

ÖNERİLER

 1. Bir kampın güzel geçmesi, oraya katılacak kişilere bağlıdır. Yüzme havuzu, sıcak duş, hostelde konaklama gibi çekici koşullar sunan bir kampa gelenler kafa dengi çıkmazsa o kamptan hiç zevk alamayabilirsiniz. Oysa, daha basit koşullardaki bir ortamda, ortak zevkleri paylaşacağınız yaşıtlarınızla çok daha unutulmaz bir kamp yaşayabilirsiniz.
  Unutmayın ki, bu kamplar salt eğlenmek amaçlı gençlik kampları değil, değişik ülke ve kültürlerden gelen gönüllülerin, aynı koşullarda yaşayıp, toplum yararına işlerde gönüllü olarak çalışarak yaşamı öğrendikleri, eğlenerek çalışma ve çalışarak eğlenmenin bir arada yaşandığı kamplardır.
  Bu nedenle, kamp “beğenmek” yerine isteklerinize uygun bir kamp “seçmenizi” öneriyoruz. Kamp yerinin fiziksel koşullarından çok tarih, iş türü, kamp süresi gibi olguları göz önünde bulundurunuz.
 2. İlk gitmek istediğiniz ülkede tarihi, süresi, iş türü size uygun bir kamp yoksa, diğer ülkelerdeki kamplara bakabilirsiniz.
 3. Kamplarda gruplar uluslararası olduğundan, tüm ülkelerde ortak kamp dili İngilizce’dir. Yani İngilizce’nizi geliştirmek için ille de A.B.D. ve İngiltere’de bir kampa gitmek zorunda değilsiniz.
 4. İngilizce’nin çok iyi değilse, ya da gittiğiniz ülkenin dilini iyi bilmiyorsanız, insanlarla çalışma (yaşlılara bakım, özürlülere yardım vb. ) iş türünün yerine diğer seçenekleri düşününüz. Çünkü yardım amacıyla gittiğiniz kişilerle iletişim kuramamak ne size ne de o insanlara bir katkı sağlayacaktır.

SEÇİM SIRASINDA

 1. Kamp seçim bildirimi belgesine yazmak üzere sizden en az 3 farklı ülkeden en az 10 kamp kodu istenecektir. Bu nedenle seçebildiğiniz kadar fazla sayıda kamp seçmeniz gerekmektedir.
 2. Her kampın, düzenleyen kuruluşu simgeleyen, kendine özgü bir kodu vardır. Kamp seçiminizi yaparken yanınızda kağıt, kalem bulundurmanızda ve gitmeyi düşündüğünüz kampların kodlarını not almanızda yarar var. Bu kodlara kesin kayıt belgenizi doldururken gereksinim duyacaksınız.
 3. Seçtiğiniz kampları istek sıranıza göre sıralayınız. Bu sıralamayı yaparken, aynı ülkenin ve aynı kuruluşun kamplarının alt alta gelmesine özen gösterin. Karışık sıralama yaptığınızda yerleşiminiz daha uzun zaman alabilir.

KESİN KAYIT İŞLEMLERİ

 1. Kesin kayıt işlemleri, tüm kamp programlarının Gönüllü Hizmetler Derneği’ne gelmesinden ve bunların WEB sitesine girilmesinden sonra 1 Nisan’da başlar. Kampçılar, seçimlerini başvuru sırasına göre Gönüllü Hizmetler Derneği’nin WEB sitesinden yaparlar.
 2. El yazılarının okunamamasından kaynaklanan sorunların yaşanmaması için kesin kayıt işlemleri yalnızca elektronik ortamda yapılmaktadır. Bu nedenle Gönüllü Hizmetler Derneği’nin yollayacağı başvuru belgesi mutlaka bilgisayarda doldurularak ve ekli word dosyası olarak ve yalnızca verilen e-posta adresine geri yollanmalıdır.
 3. Kamp seçimini tamamlayanların, bir kampa yerleştirilebilmesi için, kayıt ücretinin tamamının ödenmiş olması gerekmektedir.
 4. Daha önceden kayıt olmadan, doğrudan sayfamıza girip kamp seçenlerin de Gönüllü Hizmetler Derneği’ne en kısa sürede başvurarak kayıt işlemlerini tamamlamaları gerekmektedir.
 5. Kesin Kayıt Başvuru Belgesi’ni dolduran kampçıların mutlaka pasaportlarının olması gerekmektedir. Pasaport numarasının ve geçerlilik süresinin yazılmadığı başvuru belgeleri işleme konamadığı gibi, bu tür başvurulardaki eksik bilgiler nedeniyle kamp kabul belgesinin geç gelecek olmasından Gönüllü Hizmetler Derneği sorumlu değildir.

KAMPÇI YERLEŞİMLERİ

 1. Seçerek ve sıralayarak, Kesin Kayıt belgesine yazdığınız kamplardan birincisinde yer olması durumunda bu kampa, yer yoksa istek sırasına göre, izleyen kamplardan birine yerleştirileceksiniz. Gönüllü Hizmetler Derneği, aldığı başvuruları aynı gün kampçı kuruluşlara iletmektedir.
 2. Her ne kadar internet sitemizdeki kamp seçimi sayfamızı güncel tutmaya çalışıyorsak da, siz seçiminizi yaparken “boş” görünen bir kamp, başvurunuzun kuruluşa ulaştığı günde dolmuş olabilir. Bu nedenle her zaman (özellikle de Nisan ayından sonraki başvurularda), herkesi ilk seçimine yerleştirme olanağımız olmayabilir. Bu durumu anlayışla karşılayacağınızı umuyoruz.
 3. Her kuruluşun çalışma yöntemi farklı olduğundan, kimi kuruluşlar 1 Nisan’da, kimisi de 1 Mayıs’ta başvuru kabulüne ve yerleşim işlemlerine başlamaktadır. Ancak Gönüllü Hizmetler Derneği olarak, kampçılarımıza öncelik sağlamak amacıyla kesin kayıt belgelerini daha önceden kuruluşlara yollamakta ve başvurunuzun sıraya girmesini sağlamaktayız. Bu nedenle bu tarihlerden önce başvurusu alınan kampçılarımıza olumlu yanıtın gelmesi biraz zaman alabilir, telaşlanmayınız.
 4. 1 Mayıs’tan sonra gönderdiğimiz başvuruların yanıtları en geç 5 iş günü içinde alınmaktadır.

Kamp Seçim Sayfası / Kamp Arama Motoru için tıklayınız