Kısa Dönem ESC

Türkçe adıyla Avrupa Dayanışma Programı, (ESC-European Solidarity Corps) 18 – 30 yaş arası gençlerin Avrupa Birliği ülkelerinden birinde 2 hafta ile 2 ay süreyle kamu yararına projelerde gönüllü olarak çalışmasını ve bu yolla kendini geliştirmesini, Avrupalılık bilincini edinmesini amaçlayan bir Avrupa Birliği (AB) Gençlik Programı’dır.

Avrupa Birliği, bu program ile özellikle AB içinde toplumsal uyumu güçlendirmeyi, gençler arasında dayanışma, hoşgörü, katılımcı vatandaşlık bilinci ve karşılıklı anlayışın geliştirilmesini, amaçlamaktadır.

Bu projelere katılım ücretsizdir ve seçilen gönüllülerin yol giderlerinin (Türkiye çıkışlı ulaşımda) 275 Eurosu gönüllünün projeye katılıp dönmesinden sonra en erken yıl sonunda geri ödenir. Ev sahibi kurumlardan kaynaklanabilecek olası bir aksaklık durumunda GHD’nin bu konuda herhangi bir yükümlülüğü bulunmamaktadır.

Vize giderleri ve cep harçlığının da karşılanması söz konusu olmakla birlikte bu kural projeden projeye değişiklik gösterebilir. Yol giderlerinin geri ödemesi katılımcının uçak bileti faturası ve biniş kartı gibi yolculuğunu kanıtlayan belgeleri sunması koşuluyla geri ödenir.

Gönüllüler gittikleri projelerde haftada 5 gün ve günde 6 saat uluslararası bir grup gönüllü ile birlikte çalışırlar  Boş zamanlar da birlikte değerlendirilir.

Projeye gidiş ve dönüş tarihleri kesindir, erken gidip geç dönmek söz konusu değildir. Ancak daha ucuz bilet alınması durumunda 1-2 gün erken gidilmesi ve geç dönülmesi hoş görülebilir. Ancak proje tarihleri dışındaki konaklama ve yaşam giderlerinden gönüllü kendisi sorumludur.

Kısa dönem ESC projelerinin en uzunu 59 gün olup 60 ve daha fazla gün süreli her proje uzun süreli sayılır.  Kısa dönem ESC yapan bir gönüllü toplam gün sayısı 365’i geçmemek koşuluyla bir kez de uzun dönemli bir ESC projesine katılabilir.

GHD olarak sunduğumuz uluslararası gönüllü çalışma kampları kapsamındaki kısa dönem ESC projeleri 2-3 haftalıktır. Bu projelerden 2 haftalık birine katılan bir gönüllünün 50 hafta daha uzun  dönem ESC hakkı vardır.