ESC Nedir?

Türkçe adıyla Avrupa Dayanışma Programı, (ESC-European Solidarity Corps) 18 – 30 yaş arası gençlerin tercihen Avrupa ülkelerinden birinde 2-12 ay süreyle kamu yararına projelerde gönüllü olarak çalışmasını ve bu yolla kendini geliştirmesini, Avrupalılık bilincini edinmesini amaçlayan bir Avrupa Birliği (AB) Gençlik Programı’dır. AB Gençlik Programı 7 yıllık devreler halinde uygulanmaktadır. 2007 – 2014 döneminde Youth in Action adıyla uygulanan programın 2014 – 2020 döneminde adı Erasmus Plus olmuştur. 2020 itibariyle yine Erasmus+ ismiyle  devam etmektedir.

Avrupa Birliği, bu program ile özellikle AB içinde toplumsal uyumu güçlendirmeyi, gençler arasında dayanışma, hoşgörü, katılımcı vatandaşlık bilinci ve karşılıklı anlayışın geliştirilmesini, amaçlamaktadır.

ESC’ye katılan gönüllü gençlerin ilk gidiş ve son dönüş uçak bileti, tüm proje boyunca da konaklama, yemek ve sigorta giderleri program tarafından karşılanmakta ayrıca ülkeye göre değişen ayda 90 – 180 Euro cep harçlığı verilmektedir.

ESC hakkında sık sorulan sorular ve yanıtlarına ulaşmak için burayı tıklayın.