ESC Nedir?

Avrupa Dayanışma Programı, (ESC-European Solidarity Corps) 18 – 30 yaş arası gençlerin tercihen Avrupa ülkelerinden birinde 2-12 ay süreyle kamu yararına projelerde gönüllü olarak çalışmasını ve bu yolla kendini geliştirmesini, amaçlayan bir Avrupa Birliği (AB) Gençlik Programı’dır.

ESC’ye katılan gönüllülerin ilk gidiş ve son dönüş uçak bileti, tüm proje boyunca konaklama, yemek ve sigorta giderleri program tarafından karşılanmanır. Ayrıca miktarı ülkeye göre değişen bir cep harçlığı verilmektedir.

PROJELERE NASIL BAŞVURULUR?

Proje başvurusu yapabilmek için öncelikle European Youth Portal’a kayıt olmanız gerekir. https://europa.eu/youth/home_en

European Youth Portal’da profil oluşturduktan sonra aldığınız “Participant Referance Number“a proje başvurularında ihtiyaç duyulmaktadır. Ayrıca bu sayfadan yayınlanan bütün projeleri görüntüleyebilirsiniz.

Projelere katılım için gönderici kuruluşa sahip olmanız gereklidir. Bu işlem için sizden herhangi bir ücret alınmaz.

GHD 2007’den beri ESC akreditasyonu olan bir gönderici kuruluştur. Gönderici kuruluş başvurusunda bulunmak için Gönüllü Ön Görüşme Formunu  Europass CV’nizle birlikte esc@gonulluhizmetlerdernegi.org adresine gönderiniz.