ESC Nedir?

Türkçe adıyla Avrupa Dayanışma Programı, (ESC-European Solidarity Corps) 18 – 30 yaş arası gençlerin Avrupa Birliği ülkelerinden birinde, 2 hafta ile 12 ay süreyle, bir dernek ya da vakıf gibi sivil toplum kuruluşları tarafından yürütülen toplum yararına projelerde gönüllü olarak çalışmasını ve bu yolla kendini geliştirmesini, Avrupalılık bilinci kazanmasını ve aktif yurttaş olmasını amaçlayan bir “Gönüllü Çalışma Programı”dır. 

Avrupa Birliği, bu program ile özellikle AB içinde toplumsal uyumu güçlendirmeyi, gençler arasında dayanışma, hoşgörü, katılımcı vatandaşlık bilinci ve karşılıklı anlayışın geliştirilmesini, amaçlamaktadır.

ESC’ye katılan gönüllülerin ilk gidiş ve son dönüş uçak bileti, tüm proje boyunca konaklama, yemek, sigorta ve vize giderleri program tarafından karşılanır. Ayrıca tutarı ülkeye göre değişen bir cep harçlığı verilmektedir.

PROJELERE NASIL BAŞVURULUR?

Proje başvurusu yapabilmek için öncelikle European Youth Portal’a kayıt olarak kendi profilinizi oluşturmanız gerekir.  European Youth Portal’da profil oluşturduktan sonra aldığınız “PRN – Participant Referance Number” / Kişisel Referans Numarası’nı kaydedin. Bu numaraya proje başvurularında gerek duyulmaktadır. Ayrıca bu sayfadan yayınlanan bütün projeleri görüntüleyebilirsiniz.

Projelere başvuru yapmak için gerekli belgeler:

Projelere katılım için gönderici kuruluşa sahip olmanız gereklidir. Bu işlem için sizden herhangi bir ücret alınmaz.

GHD 2007’den beri ESC akreditasyonu olan bir gönderici kuruluştur. Gönderici kuruluş başvurusunda bulunmak için Gönüllü Ön Görüşme Formunu  Europass CV’nizle birlikte esc@gonulluhizmetlerdernegi.org adresine gönderiniz.