Bizden Haberler

Mayıs 2023 İzmir / Yurt Dışı Çalışma Kamplarında Liderlik Eğitimini Tamamladık

Avrupa Birliği Sivil Düşün desteği ile Mayıs 2023’te İzmir ve İstanbul’da yürüttüğümüz Gönüllü Çalışma Kampları’nda Liderlik Eğitimi’ni tamamlamış bulunuyoruz. Eğitimler sırasında grup oyunları ve iletişim oyunlarının yanı sıra teorik bilgiler de öğrendik, deneyimledik, yeni bakış açıları kazandık. Birbirinden değerli, motivasyonu yüksek 60 gönüllümüz kamplarımızda lider olmaya hazır.

Bu süreçte bizlere destek veren Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı’na, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genç İzmir Çalışmaları ve Sosyal Projeler Şube Müdürlüğü’ne, Seferihisar Engelliler Alternatif Su Sporları Derneği (SEKADER)’ne, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD İzmir Şubesi)’ne, Bilgi Üniversitesi Sosyal Kuluçka Merkezi’ne ve sevgili eğitmenimiz Zafer Yılmaz’a teşekkürlerimizi iletiyoruz.

Tüm oyunları içeren kitabımıza buradaki linkten ulaşabilirsiniz.

Toplumsal Cinsiyete Dayalı Şiddete Karşı: Give-Lab Projesi

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı 7.png

Gönüllü Hizmetler Derneği olarak 7 Avrupa ülkesinden 10 ortak kuruluşla birlikte Give-Lab projesini gerçekleştiriyoruz. GiveLab; Uluslararası gönüllülükte toplumsal cinsiyet eşitsizliği ve şiddete karşı laboratuvar çalışmasını hedefleyen bir Erasmus+ projesi.

Uluslararası gönüllü çalışma kamplarında toplumsal cinsiyete dayalı şiddetin önlenmesi, katılımcılar arasındaki günlük etkileşimi yöneten kuruluşlar için ortak bir hedeftir. Ancak, gençlik çalışanları, farklı sosyo-kültürel geçmişe sahip insanların bir arada yaşadığı kamplarda, karşılaşabilecekleri sorunlu durumları önceden tahmin edemeyebilir veya bu durumlar hakkında nasıl hareket edeceklerini her zaman bilemeyebilirler.

2021 yılında Fransa’da Solidarités Jeunesses, “Toplumsal cinsiyet ve toplumsal cinsiyete dayalı şiddetle mücadele” çalışma grubunu kurdu ve buradan hareketle yaptıkları çalışmalar sonucunda gençlik profesyonelleri için eğitim ve hazırlık eksikliğinin yanı sıra, onları etkinleştirecek araçlara duyulan ihtiyaçların da olduğunu ortaya koymakla birlikte, gençleri toplumsal cinsiyet kalıpları ve bunların yarattıkları çeşitli istismar biçimlerini tartışmak için güvenli alanlar yaratmaları konusunda da destekledi.

Bu konuları Avrupa düzeyinde gündeme getirme arzusu, Nisan 2022’de başlayan GIVE-Lab projesinin hareket noktası oldu. Solidarités Jeunesses tarafından koordine edilen bu proje etrafında 7 ülkeden 10 ortak kuruluş bir araya geliyoruz:

Solidarités Jeunesses – Koordinatör / Fransa
Active Rainbow / Letonya
Associazione LINK / İtalya
CBB / Belçika
Concordia / Fransa
COCAT / Katalonya-İspanya
Gönüllü Hizmetler Derneği / Türkiye
Grenzenlos / Avusturya
Las Niñas del Tul / İspanya
Lunaria / İtalya

Projeyi yürüten kuruluşlar olarak, toplumsal cinsiyete dayalı şiddet hakkında çok sayıda kaynağın bulunduğunu ancak bunları her zaman kendi alanlarımıza uyumlu hale getirmenin bizim için mümkün olmadığını fark ettik. Bu yüzden Give-Lab projesi, gençlik çalışanlarına bu konuyu ele almaları için araçlar sağlamayı amaçlamaktadır. Bu araçlar, farklı sektörler (yaygın eğitim, sosyal hizmet, sosyal bilimler, sanat) arasındaki iş birliğinden kaynaklanan yenilikçi ve disiplinler arası bir eğitim kursunun sonucu olacaktır.

GiveLab, üç önemli adımı olan iki yıllık bir projedir:

• Konuyu farklı bakış açılarıyla ele almak için Belçika, Liege’de 3 günlük uluslararası bir seminer- Ekim 2022 Paragraf

• Katılımcıların Belçika’daki seminerin sonuçlarına dayalı bir eğitim seti oluşturmak için Fransa’da buluşacakları 5 günlük uluslararası bir laboratuvar- Şubat 2023

• Kamp liderlerine verilecek olan toplumsal cinsiyete dayalı şiddeti önlemeye yönelik ulusal eğitimler- Bahar 2023

Kamp Kayıtları 1 Ekim’de Başlıyor!

Her yıl dünyada 80’i aşkın ülkede yaklaşık 2000 gönüllü çalışma kampı düzenleniyor. Bu kamplar ortalama 2-3 hafta süren, farklı kültürlerden kişileri bir araya getiren, katılımcıların günde 5-6 saat gönüllü çalışmalar yaptıkları kamplar. Kamplara her yaştan katılımcılar, temel bir İngilizce seviyesiyle katılabilirler.

Gönüllü kamplar size; başka bir ülkeyi yakından tanıma fırsatı, kendinizi geliştirirken çevrenizi güzelleştirmenizi sağlayacak çalışma ortamı, diğer ülkelerden aynı amaçla kampa gelen gönüllülerle birlikte anılar biriktirmenizi sağlar. Güzel deneyimler için kayıt koşullarını öğrenmek isterseniz buraya tıklayın!

Kamplarımız hakkında bilginiz varsa, eski kampçıysanız, bilgilendirme toplantılarında aklınıza takılan soruları zaten sorduysanız doğrudan başvuru formuna buradan ulaşabilirsiniz!

Kamplara erken kayıt yaptırarak istediğiniz kamplara katılma olasılığınızı arttırabilir, kayıt ücretini 2 taksitte ödeyebilirsiniz!

Sorunuz olursa bize workcamps.out@gonulluhizmetlerdernegi.org adresine yazarak sorabilirsiniz.

Avrupa’nın farklı ülkelerinde düzenlenecek olan kısa dönemli ESC proje başvuruları açıldı !

Herkese Merhaba!

Avrupa’nın farklı ülkelerinde düzenlenecek olan kısa dönemli ESC proje başvuruları açıldı!

Son Başvuru Tarihi: 4 Mayıs 2022 saat 17.00

Esc projelerinin listesini “Esc Kamp Listesi 2022” excel dosyasında bulabilirsiniz.

Kısa Dönem ESC kapsamında projeye kabul edilen gönüllünün 275 Euroya kadar ulaşımı ve konaklaması karşılanacaktır. Vize giderleri ve cep harçlığının da karşılanması söz konusu olmakla birlikte projeden projeye değişiklik gösterebilir. GHD’nin bu konuda herhangi bir yükümlülüğü bulunmamaktadır.

Her bir projeye göre proje faaliyetleri ve gönüllülerden beklentiler değişiklik göstermektedir.

Projelere ilişkin ayrıntılı bilgiler https://www.e-vet.org/fo/html5/index.cfm?e04=42109&qs=style2&dil=eng web sitesinde yer almaktadır. 

İnternet sitesine giriş yapmanızın ardından aşağıdaki şekilde projelere ulaşabilirsiniz:

1- Where/Select Country yazan kısımda Europe başlığı altındaki ülkelerden gitmek istediğiniz ülkeyi seçip en alttaki ‘Proceed to Result’ yazan yeşil sekmeye basınız. Böylece o ülkedeki tüm kampların listesine ulaşabilirsiniz.

2- Çıkan sayfada bilgisayarınızın klavyesi üzerinde yer alan CTRL+F(Windows için) – Command+F (MacOs için) tuşlarına aynı anda basarak sayfa içi arama yapma sekmesini açılmasını bekleyiniz. Ardından bu sekmeye ‘ESC’ yazınız.

3- Bu şekilde başvurabileceğiniz tüm ESC projeleri karşınıza çıkacaktır. Tarihleri size uyan kamplar hakkında ayrıntılı bilgi almak için +info kısmına basmanız yeterli. 

4- Her kamp için aynı yolu izleyerek kamplar hakkında bilgi almaya devam edebilirsiniz. Gitmek istediğiniz projelerin kodlarını not alarak istek sıranıza göre sıralayınız.

Projelere verilen bilgileri dikkatle inceleyerek ve başvuru için izlenecek adımlara dikkat ederek başvurunuzu tamamlayınız!

Projelere başvuru yapmak için: Kısa Dönemli ESC Başvuru Formunu doldurduktan sonra esc@gonulluhizmetlerdernegi.org adresine mail olarak iletmeniz gerekmektedir.

 Mailin ‘Konu’ kısmına mutlaka ‘Ad-Soyad – Kısa Dönemli ESC Başvurusu’ yazılmalıdır.

Motivasyon metni her proje için ayrı ayrı düzenlenmelidir. Bu mektup “Projeye katılma isteğinizi belirten, o projeyi neden seçtiğinizi, projenin konusunun neden ilginizi çektiğini, projeye ne gibi katkılar sağlayabileceğinizi ve bu projeye katılarak ne gibi kazanımlar elde edeceğinizi ayrıntılı olarak anlatan bir mektup olmalıdır.

Başvurular GHD’ye gönderildikten sonra bu başvurular proje sahibi(Ev sahibi) kuruluşlara iletilecektir. 

Proje başvuruları ev sahibi kuruluşlar tarafından değerlendirilecek olup proje onayı alan kişilere e-posta ile dönüş sağlanacaktır.

Proje başvuruları ev sahibi kuruluşlar tarafından sonuçlandırılacak olup proje onayı alan kişilere e-mail üzerinden dönüş sağlanacaktır. Eğer başvurunuz hakkında size bir dönüş sağlanmamışsa bu projeden onay alamadığınız anlamına gelmektedir. 

Başvurularınızda kolaylıklar dileriz!

Gençler Tarımda Projesi başlıyor

GHD’nin Yeni Projesi Başlıyor

Gençler Tarımda Projesi aronya, ejder meyvesi gibi arzı az, talebi ve pazarlama değeri fazla tarım ürünlerini tanıtarak kişilere ve gençlere yeni ve sürdürülebilir bir gelir ve iş imkanı yaratmayı hedefliyor.

Proje sürecinde önce ürünlerin tarımına yönelik eğitimler verilecek sonrasında ise bu eğitime katılan 18-30 yaş arasından bölge çeşitliliği, cinsiyet eşitliği ve dikim yapacağı sahanın hedef ürünlere uygunluğu göz önünde tutularak seçilecek sınırlı sayıda gençlerle bu bitkilerin “Pilot Uygulaması” gerçekleştirilecek.

Pınar Öncel ile Sürdürülebilirlik Semineri

Toplumda aktif yurttaş katılımını arttırmak amacıyla “Farkındalık Seminerleri” düzenleyen; Gönüllü Okulu; bireylerin farkındalıklarını hayata geçirebilmek için hem bireysel hem de sosyal açıdan güçlendirilmelerine yönelik çalışmalar yapıyor.

10 Mart Perşembe günü 20.30-22.00 saatleri arasında, Tasarımcı ve Sürdürülebilirlik Danışmanı Pınar Öncel ile Sürdürülebilirlik Farkındalık Semineriyle; bilimsel ilkeler ve somut örnekler ile “gezegeni anlama kılavuzu” niteliğinde olmayı ve bütüncül bir anlayışla gezegendeki sistemlere hangi temel mekanizmalarla ne şekilde zarar verdiğimizin anlaşılmasını amaçlayan Gönüllü Okulu, aktif yurttaş bilinciyle hareket etmek isteyen herkesin katılımını bekliyor.

Başvuru linkine aşağıdan ulaşabilirsiniz:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeJ1jbIk4SCCkaP8t8uJZU3_pgk_WM-Kw6qxqhLW0qHc6PfyQ/viewform

ijgd Kuruluşu Almanya’da düzenlenecek uzun dönemli ESC projeleri için gönüllüler arıyor.

Herkese Merhaba!

Almanya’da düzenlenecek uzun dönemli ESC projeleri için gönüllüler aranmaktadır.

Her bir projeye göre proje faaliyetleri ve gönüllülerden beklentiler değişiklik göstermektedir.

Tüm projeler için son başvuru tarihi: 03.04.2022

Ayrıntılı bilgi için linkte  paylaşılan zip dosyası içindeki proje bilgi paketlerini ve gönüllü aranan kuruluş listesini inceleyebilirsiniz! **

Projelere verilen bilgileri dikkatle inceleyerek ve başvuru için izlenecek adımlara dikkat ederek başvurunuzu tamamlayınız!

Projelere başvuru yapmak isteyenler için:

  • Başvuru için gerekli belgeler (Fotoğraflı özgeçmiş, motivasyon mektubu, gönderici kuruluş destek yazısı) evs.berlin.applications@ijgd.de adresine mail olarak iletilecektir.
  • Motivasyon mektubunuzda hangi proje için başvuru yaptığınız bilgisi de yer almalıdır.  
  • Motivasyon mektubu her proje için ayrı ayrı düzenlenmeli ve her proje için motivasyonunuzu içeren bir yazı hazırlanmalıdır.
  • BAŞVURULAR GHD’YE GÖNDERİLMEYECEKTİR. GHD’ye gönderilen başvurular dikkate alınmamaktadır. 
  • Proje ile ilgili merak ettiklerinizi ve sorularınızı evs.berlin.applications@ijgd.de mail adresine iletebilirsiniz.
  • Gönüllü Hizmetler Derneği’nin gönderen kuruluşunuz olması için henüz bizimle görüşmediyseniz https://gonulluhizmetlerdernegi.org/esc/doldurulacak-belgeler/ ‘deki 3 belgeyi (CV, Motivasyon Mektubu, Ön görüşme belgesi) doldurup  esc@gonulluhizmetlerdernegi.org  ’a mail atmanız gerekmektedir.
  • GHD internet sitesinde yer alan belgeler linkin üzerine tıklanıldığında otomatik olarak indirilmektedir. Tarayıcınızın ‘İndirilenler’ kısmını kontrol etmenizi tavsiye ederiz.

Başvurularınızda kolaylıklar dileriz!

** Aygıtınızın güvenlik ayarları zip dosyasını indirmenize engel oluyorsa; link üzerinde sağ tuş yaparak Bağlantıyı Farklı Kaydet seçeneği ile gerekli izinleri vererek indirebilirsiniz.

Düşlerim Gerçekleşiyor Koç Üniversitesi Gönüllülük Grubu Farkındalık Zirvesinde

Koç Üniversitesi Gönüllülük Grubu’nun bu sene 3. yapılacak olan Farkındalık Zirvesi’nin teması çocuklar. 5-6 Mart 2022 tarihlerinde çevrimiçi gerçekleşecek zirve herkese açık ve ücretsiz.

Birçok farklı konularda çocuk temasının işleneceği seminer ve atölyeleri izlemek için @kugonfarkindalik Instagram sayfası profilindeki başvuru formunu doldurabilirsiniz.

Gönüllü Hizmetler Derneği’nin çocuk kampı programımız Düşlerim Gerçekleşiyor adına Nevin Başaran Alkan ve Rabia Maşaoğlu da son etkinliğin konukları olacaklar.

Düşlerim Gerçekleşiyor Yeni Gönüllülerini Bekliyor

Herkese selamlar, Gönüllü Hizmetler Derneği’nin çocuklarla gönüllülük yapan programı Düşlerim Gerçekleşiyor, yeni gönüllüleri için başvurularını açtı!

2009 yılından beri sosyoekonomik olarak erişimi sınırlı çocuk gruplarıyla yaz kampları düzenleyen bu programda siz de gönüllü olabilirsiniz.

Programı daha detaylı incelemek için web-sitesini  (https://duslerimgerceklesiyor.org/)  ve  Instagram sayfasını  (https://www.instagram.com/duslerimgerceklesiyor/)  inceleyebilirsiniz.

Herhangi bir sorunuz olma halinde Instagram üzerinden DM gönderebilir veya duslerimgerceklesiyor@gmail.com  adresine mail atabilirsiniz

Gönüllü Başvuruları  için  son tarih 12 MART 2021.

Başvuru  Formunu doldurmak için lütfen tıklayınız. https://forms.gle/KmxvircVENxru43a6