Bizden Haberler

Duayen Gönüllümüz Haluk Özyurt’u kaybettik.

1959’da kurulan Gönüllü Hizmetler Derneğimizin 2. kuşak duayen gönüllülerinden, İngilizce ve Japonca turist rehberi, turizm yazarı, iyi bir eş, baba ve dede, sabırlı ve saygılı bir ağabey, üretken ve öğreten güzel ve örnek insan Haluk Özyurt abimiz 13 Mart 2024 tarihinde aramızdan ayrıldı. Kalplerimizde sıcacık bir yeri olacak artık.

Haluk Özyurt, one of the 2nd generation volunteers of our Voluntary Services Association founded in 1959, English and Japanese tourist guide, tourism writer, a good husband, father and grandfather, a patient and respectful brother, a productive , wise and nice exemplary person, passed away.He will now have a warm place in our hearts.

En Deneyimli Gönüllümüz Pat 90 yaşında

GHD – Gençtur kamplarımıza katılan en yaşlı gönüllü rekorunu elinde tutan İngiliz Pat Barker 90 yaşına girdi.🧿 Yaşayan en büyük gönüllümüz olan Pat Türkiye’de 2013 – 2019 yılları arasında 7 kamp yaptı.

Yaş günü partisine oğlunun Harley Davidson motosikletinin arkasında deri montuyla giden Pat, hakkında yerel gazetede çıkan haberi de bizimle paylaşmış.

Pat’in katıldığı kampların bazılarının Kamp Arşivimizdeki linklerini aşağı bulabilirsiniz.

2013
2015
2017
2019

Kendisine sağlıklı, güzel günler, yıllar, hepimize de Pat gibi yaş almalar dileriz,  👏🧿❤🥰

Mayıs 2023 İzmir / Yurt Dışı Çalışma Kamplarında Liderlik Eğitimini Tamamladık

Avrupa Birliği Sivil Düşün desteği ile Mayıs 2023’te İzmir ve İstanbul’da yürüttüğümüz Gönüllü Çalışma Kampları’nda Liderlik Eğitimi’ni tamamlamış bulunuyoruz. Eğitimler sırasında grup oyunları ve iletişim oyunlarının yanı sıra teorik bilgiler de öğrendik, deneyimledik, yeni bakış açıları kazandık. Birbirinden değerli, motivasyonu yüksek 60 gönüllümüz kamplarımızda lider olmaya hazır.

Bu süreçte bizlere destek veren Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı’na, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genç İzmir Çalışmaları ve Sosyal Projeler Şube Müdürlüğü’ne, Seferihisar Engelliler Alternatif Su Sporları Derneği (SEKADER)’ne, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD İzmir Şubesi)’ne, Bilgi Üniversitesi Sosyal Kuluçka Merkezi’ne ve sevgili eğitmenimiz Zafer Yılmaz’a teşekkürlerimizi iletiyoruz.

Tüm oyunları içeren kitabımıza buradaki linkten ulaşabilirsiniz.

Toplumsal Cinsiyete Dayalı Şiddete Karşı: Give-Lab Projesi

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı 7.png

Gönüllü Hizmetler Derneği olarak 7 Avrupa ülkesinden 10 ortak kuruluşla birlikte Give-Lab projesini gerçekleştiriyoruz. GiveLab; Uluslararası gönüllülükte toplumsal cinsiyet eşitsizliği ve şiddete karşı laboratuvar çalışmasını hedefleyen bir Erasmus+ projesi.

Uluslararası gönüllü çalışma kamplarında toplumsal cinsiyete dayalı şiddetin önlenmesi, katılımcılar arasındaki günlük etkileşimi yöneten kuruluşlar için ortak bir hedeftir. Ancak, gençlik çalışanları, farklı sosyo-kültürel geçmişe sahip insanların bir arada yaşadığı kamplarda, karşılaşabilecekleri sorunlu durumları önceden tahmin edemeyebilir veya bu durumlar hakkında nasıl hareket edeceklerini her zaman bilemeyebilirler.

2021 yılında Fransa’da Solidarités Jeunesses, “Toplumsal cinsiyet ve toplumsal cinsiyete dayalı şiddetle mücadele” çalışma grubunu kurdu ve buradan hareketle yaptıkları çalışmalar sonucunda gençlik profesyonelleri için eğitim ve hazırlık eksikliğinin yanı sıra, onları etkinleştirecek araçlara duyulan ihtiyaçların da olduğunu ortaya koymakla birlikte, gençleri toplumsal cinsiyet kalıpları ve bunların yarattıkları çeşitli istismar biçimlerini tartışmak için güvenli alanlar yaratmaları konusunda da destekledi.

Bu konuları Avrupa düzeyinde gündeme getirme arzusu, Nisan 2022’de başlayan GIVE-Lab projesinin hareket noktası oldu. Solidarités Jeunesses tarafından koordine edilen bu proje etrafında 7 ülkeden 10 ortak kuruluş bir araya geliyoruz:

Solidarités Jeunesses – Koordinatör / Fransa
Active Rainbow / Letonya
Associazione LINK / İtalya
CBB / Belçika
Concordia / Fransa
COCAT / Katalonya-İspanya
Gönüllü Hizmetler Derneği / Türkiye
Grenzenlos / Avusturya
Las Niñas del Tul / İspanya
Lunaria / İtalya

Projeyi yürüten kuruluşlar olarak, toplumsal cinsiyete dayalı şiddet hakkında çok sayıda kaynağın bulunduğunu ancak bunları her zaman kendi alanlarımıza uyumlu hale getirmenin bizim için mümkün olmadığını fark ettik. Bu yüzden Give-Lab projesi, gençlik çalışanlarına bu konuyu ele almaları için araçlar sağlamayı amaçlamaktadır. Bu araçlar, farklı sektörler (yaygın eğitim, sosyal hizmet, sosyal bilimler, sanat) arasındaki iş birliğinden kaynaklanan yenilikçi ve disiplinler arası bir eğitim kursunun sonucu olacaktır.

GiveLab, üç önemli adımı olan iki yıllık bir projedir:

• Konuyu farklı bakış açılarıyla ele almak için Belçika, Liege’de 3 günlük uluslararası bir seminer- Ekim 2022 Paragraf

• Katılımcıların Belçika’daki seminerin sonuçlarına dayalı bir eğitim seti oluşturmak için Fransa’da buluşacakları 5 günlük uluslararası bir laboratuvar- Şubat 2023

• Kamp liderlerine verilecek olan toplumsal cinsiyete dayalı şiddeti önlemeye yönelik ulusal eğitimler- Bahar 2023

Kamp Kayıtları 1 Ekim’de Başlıyor!

Her yıl dünyada 80’i aşkın ülkede yaklaşık 2000 gönüllü çalışma kampı düzenleniyor. Bu kamplar ortalama 2-3 hafta süren, farklı kültürlerden kişileri bir araya getiren, katılımcıların günde 5-6 saat gönüllü çalışmalar yaptıkları kamplar. Kamplara her yaştan katılımcılar, temel bir İngilizce seviyesiyle katılabilirler.

Gönüllü kamplar size; başka bir ülkeyi yakından tanıma fırsatı, kendinizi geliştirirken çevrenizi güzelleştirmenizi sağlayacak çalışma ortamı, diğer ülkelerden aynı amaçla kampa gelen gönüllülerle birlikte anılar biriktirmenizi sağlar. Güzel deneyimler için kayıt koşullarını öğrenmek isterseniz buraya tıklayın!

Kamplarımız hakkında bilginiz varsa, eski kampçıysanız, bilgilendirme toplantılarında aklınıza takılan soruları zaten sorduysanız doğrudan başvuru formuna buradan ulaşabilirsiniz!

Kamplara erken kayıt yaptırarak istediğiniz kamplara katılma olasılığınızı arttırabilir, kayıt ücretini 2 taksitte ödeyebilirsiniz!

Sorunuz olursa bize workcamps.out@gonulluhizmetlerdernegi.org adresine yazarak sorabilirsiniz.

Avrupa’nın farklı ülkelerinde düzenlenecek olan kısa dönemli ESC proje başvuruları açıldı !

Herkese Merhaba!

Avrupa’nın farklı ülkelerinde düzenlenecek olan kısa dönemli ESC proje başvuruları açıldı!

Son Başvuru Tarihi: 4 Mayıs 2022 saat 17.00

Esc projelerinin listesini “Esc Kamp Listesi 2022” excel dosyasında bulabilirsiniz.

Kısa Dönem ESC kapsamında projeye kabul edilen gönüllünün 275 Euroya kadar ulaşımı ve konaklaması karşılanacaktır. Vize giderleri ve cep harçlığının da karşılanması söz konusu olmakla birlikte projeden projeye değişiklik gösterebilir. GHD’nin bu konuda herhangi bir yükümlülüğü bulunmamaktadır.

Her bir projeye göre proje faaliyetleri ve gönüllülerden beklentiler değişiklik göstermektedir.

Projelere ilişkin ayrıntılı bilgiler https://www.e-vet.org/fo/html5/index.cfm?e04=42109&qs=style2&dil=eng web sitesinde yer almaktadır. 

İnternet sitesine giriş yapmanızın ardından aşağıdaki şekilde projelere ulaşabilirsiniz:

1- Where/Select Country yazan kısımda Europe başlığı altındaki ülkelerden gitmek istediğiniz ülkeyi seçip en alttaki ‘Proceed to Result’ yazan yeşil sekmeye basınız. Böylece o ülkedeki tüm kampların listesine ulaşabilirsiniz.

2- Çıkan sayfada bilgisayarınızın klavyesi üzerinde yer alan CTRL+F(Windows için) – Command+F (MacOs için) tuşlarına aynı anda basarak sayfa içi arama yapma sekmesini açılmasını bekleyiniz. Ardından bu sekmeye ‘ESC’ yazınız.

3- Bu şekilde başvurabileceğiniz tüm ESC projeleri karşınıza çıkacaktır. Tarihleri size uyan kamplar hakkında ayrıntılı bilgi almak için +info kısmına basmanız yeterli. 

4- Her kamp için aynı yolu izleyerek kamplar hakkında bilgi almaya devam edebilirsiniz. Gitmek istediğiniz projelerin kodlarını not alarak istek sıranıza göre sıralayınız.

Projelere verilen bilgileri dikkatle inceleyerek ve başvuru için izlenecek adımlara dikkat ederek başvurunuzu tamamlayınız!

Projelere başvuru yapmak için: Kısa Dönemli ESC Başvuru Formunu doldurduktan sonra esc@gonulluhizmetlerdernegi.org adresine mail olarak iletmeniz gerekmektedir.

 Mailin ‘Konu’ kısmına mutlaka ‘Ad-Soyad – Kısa Dönemli ESC Başvurusu’ yazılmalıdır.

Motivasyon metni her proje için ayrı ayrı düzenlenmelidir. Bu mektup “Projeye katılma isteğinizi belirten, o projeyi neden seçtiğinizi, projenin konusunun neden ilginizi çektiğini, projeye ne gibi katkılar sağlayabileceğinizi ve bu projeye katılarak ne gibi kazanımlar elde edeceğinizi ayrıntılı olarak anlatan bir mektup olmalıdır.

Başvurular GHD’ye gönderildikten sonra bu başvurular proje sahibi(Ev sahibi) kuruluşlara iletilecektir. 

Proje başvuruları ev sahibi kuruluşlar tarafından değerlendirilecek olup proje onayı alan kişilere e-posta ile dönüş sağlanacaktır.

Proje başvuruları ev sahibi kuruluşlar tarafından sonuçlandırılacak olup proje onayı alan kişilere e-mail üzerinden dönüş sağlanacaktır. Eğer başvurunuz hakkında size bir dönüş sağlanmamışsa bu projeden onay alamadığınız anlamına gelmektedir. 

Başvurularınızda kolaylıklar dileriz!