AGH / EVS Nedir?

Türkçe adıyla AGH – Avrupa Gönüllü Hizmeti, (EVS – European Voluntary Service), 18 – 30 yaş arası gençlerin tercihen Avrupa ülkelerinden birinde 2-12 ay süreyle kamu yararına projelerde gönüllü olarak çalışmasını ve bu yolla kendini geliştirmesini, Avrupalılık bilincini edinmesini amaçlayan bir AB Gençlik Programı’dır. Gençlik Programı 7 yıllık devreler halinde uygulanmaktadır. 2007 – 2014 döneminde Youth in Action adıyla uygulanan programın 2014 – 2020 döneminde adı Erasmus Plus olmuştur.

Avrupa Birliği, bu program ile özellikle AB içinde toplumsal uyumu güçlendirmeyi, gençler arasında dayanışma ve hoşgörünün geliştirilmesini amaçlamaktadır. Ayrıca gençler arasında aktif vatandaşlığın ve karşılıklı anlayışın geliştirilmesi de AGH’nin amaçları arasındadır.

AGH’ye katılan gönüllü gençlerin 1 kereye özgü gidiş dönüş uçak bileti, tüm proje boyunca da konaklama, yemek ve sigorta giderleri program tarafından karşılanmakta ayrıca ülkeye göre değişen ayda 50 – 120 Euro cep harçlığı verilmektedir.

AGH hakkında sık sorulan sorular ve yanıtlarına ulaşmak için burayı tıklayın.