Kısa Dönem AGH

Nedir?

2 hafta ile 2 ay arasında yapılan Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH), kısa dönem AGH olarak tanımlanır. Süresi 60 günü geçen bir AGH uzun dönem sayılır. Kısa dönem AGH yapan bir genç, AGH yaptığı süreyi 12 aya tamamlayacak kadar bir başka uzun süreli AGH projesine daha katılabilir. Örneğin 1 aylık AGH yapmış olan birinin bir kez daha ama en çok 11 ay süren AGH yapma şansı vardır. 1 aylık kısa dönem AGH yapmış olan biri, 6 aylık bir başka projeye daha katılırsa, AGH yapma hakkını doldurmuş olur. Yani kalan 5 ayda yeni AGH yapma şansı olmaz. Süreye bakılmaksızın bu hak, toplamı 12 ayı geçmemek koşulu ile,  1 kısa dönem + 1 uzun dönemdir. Ya da toplamı 60 günü geçmemek koşulu ile 1 kısa dönem + 1 kısa dönem daha AGH yapabilirsiniz. Ama bu durumda bir daha uzun dönem AGH yapamazsınız.

AB Gençlik Programı’nın ERASMUS+ (Erasmus PLUS)  olarak adlandırılan, yeni 7 yıllık dönemi (2014 – 2020) için yeni kuralların getirilmesi ve bütçelerin kısılması nedeniyle artık pek çok kuruluş kısa süreli proje düzenlemekten vazgeçmiştir. Bu nedenle kısa süreli proje bulabilme şansı çok düşüktür. Çok sayıda kısa süreli gitmek isteyen gönüllü adayı olmasına karşın proje sayısının azalması nedeniyle de az sayıdaki kısa süreli projelere seçilebilme şansınız da azalmış bulunmaktadır.

Çünkü kısa dönemli AGH, zamanı olmayanlar için değil uzun dönemli bir projeye katılmaya cesaret edemeyen sosyal olanakları kısıtlı ya da engelli gençleri uzun dönem AGH’ye ısındırmak amacıyla düzenlenmiş bir programdır. Yani öncelik engelli ve olanakları kısıtlı gençlere verilmektedir.

Bu sayfamızda önceden ortaklık sözleşmesi imzaladığımız Avrupalı ev sahibi kuruluşların, 1 Şubat son hibe başvuru tarihinde ulusal ajanslarına sundukları ve onay haberleri nisan, mayıs, haziran aylarında gelen onaylanmış projelerinin duyurularını bulacaksınız. Bu aylardan önce bu sayfayı okuyorsanız hiç bir proje örneği göremeyebilirsiniz. Bu aylardan sonra bakıyorsanız, projelerin kotaları dolmuş ya da projeler başlamış olacaktır.

Kısa süreli AGH projelerine 2 arkadaşın birlikte gidebilme olanağı yoktur. Çünkü bu AGH projeleri  genellikle 1 kişiliktir. Aynı projeye 1’den fazla gönüllü alan kuruluşlar da bunların hepsinin farklı ülkelerden ve kültürlerden olmasını yeğlemektedir. Ev sahibi kuruluşların seçim ölçütü gönüllünün niteliklerinin kuruluşun aradığı niteliklerle örtüşmesidir. İki ayrı kişi, tümüyle aynı niteliklere sahip olsa bile aynı ülkeden başvurdukları için bunlardan yalnız biri seçilebilir. Seçilen katılımcılarla buradan bir örneğini göreceğiniz katılım sözleşmesi imzalanacaktır.

WEB sitemizde yayımlanan kısa dönem AGH projelerinden birine katılmak istiyorsanız, başvuru belgesini doldurup, son başvuru tarihinden önce esc1@gonulluhizmetlerdernegi.org  adresine e-posta ile yollamalısınız.

Başvuru belgeniz bize ulaştığında size yüz yüze (İstanbul’da değilseniz Skype ile) yapacağımız görüşme için randevu vereceğiz. Bu görüşmede sizi hem genel olarak AGH hem de özel olarak başvurmak istediğiniz kısa dönem AGH projeleri hakkında bilgilendirecek hem de başvurduğunuz proje için uygun bir gönüllü olup olmadığınızı değerlendirip gönderen kuruluşunuz olma / olmama kararını vereceğiz.  Her bir projeye yalnızca 1 kişi gönderebileceğimiz için, şansınızın çok düşük olacağını ya da başvurduğunuz tarih ile görüşmeye girdiğiniz tarih arasındaki süreçte o projeye gidecek gönüllünün çoktan seçilmiş olabileceğini göz önüne alarak başvurmalısınız.

Ancak bir projeye seçilmemiş olmak,  başka projeler için başvurmanıza engel değildir. Görüştüğümüz her gönüllü adayının başka projeler için başvurmaya hakkı vardır. Ayrıca e-postanız gönüllü adayları havuzumuza ekleneceğinden yeni projelerden sürekli haberdar olma şansınız olacaktır.