85 Soruda AGH

Tanımlar

01. Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH) nedir?

2014-2020 uygulama döneminde Erasmus+ adını alan Avrupa Birliği Gençlik Programı’nın bölümlerinden biri olan Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH), Avrupa Birliği ülkelerinden birindeki bir sivil toplum kuruluşunda, toplum yararına ve sosyal içerikli projelerde gönüllü çalışma programıdır.
Gönüllü olarak çalışırken yaptığınız iş için maaş benzeri bir ücret almazsınız ama yiyecek, barınma, dil eğitimi, ulaşım, sigorta masraflarınız proje kapsamında karşılanır. Ayrıca ülkesine göre değişen bir cep harçlığı alırsınız. Bir AGH projesi, kısa süreli (2-8 hafta –sadece engellilere ve olanakları kısıtlı gençlere yönelik) ya da uzun süreli (2-12 ay) olarak bir AB ülkesinde gönüllü olmanıza olanak tanımaktadır.

02. EVS ne demektir?

EVS-European Voluntary Servive (Avrupa Gönüllü Hizmeti) ‘nin İngilizce kısaltmasıdır. Yani AGH ve EVS aynı şeylerdir.

03. Avrupa Gönüllü Hizmeti kapsamında kullanılan terimler nelerdir?

Gönüllü: Sizsiniz
Gönderen Kuruluş: Sizi AGH konusunda bilgilendirmek, yönlendirmek ve sizin adınıza AGH sürecindeki resmi işlemleri yapmak üzere Ulusal Ajans tarafından akredite edilmiş bir sivil toplum kuruluşudur (dernek, vakıf, vb.)
Ev Sahibi Kuruluş: AGH yapacağınız AB ülkelerinden birinde bulunan bir sivil toplum kuruluşudur.
Ulusal Ajans: Tüm program ülkelerinde bulunan ve o ülkedeki Erasmus+ projelerini koordine eden, verilen proje hibe başvurularını değerlendirip onaylayan ya da reddeden, onayladığı projelere hibe veren kurumdur.
Hibe: Bir projenin hayata geçirilmesi için gerekli giderlerin karşılanması amacıyla verilen paradır.
Program Ülkesi: AB üyesi olmamasına karşın Erasmus+ programına katılması onaylanmış ülkelerdir. (Türkiye, İsviçre, Norveç, İzlanda, Bosna Hersek, vb.)
CV: Bugüne dek aldığınız örgün ve yaygın eğitimleri, yeteneklerinizi ve kişisel verileriniz yazdığınız, sizi tanıtan belgedir.
Motivasyon Mektubu: Neden AGH yapmak istediğinizi ayrıntılı olarak açıklayan kendinizi tanıtım yazınızdır.

04. Avrupa Gönüllü Hizmeti bana ne kazandıracak?

Öncelikle farklı bir kültürü tanıma ve bir yabancı dili öğrenme fırsatınız olacak. Yabancı bir ortamda ailenizden ve arkadaşlarınızdan uzakta uzunca bir süre (2-12 ay) bulunmak sizin için ciddi bir deneyim olacaktır. Farklı bir kültürü tanırken aynı zamanda kendi kültürümüzü tanıtma şansınız da olacak. Ayrıca gönüllü hizmet sonrasında yaygın eğitim sürecinizi belgeleyen Youthpass sertifikası alacaksınız. Bu belgeyi iş ve eğitim başvurularınızda referans olarak kullanabilirsiniz.

 

Başvuru Öncesi

05. Kimler Avrupa Gönüllü Hizmeti’ne başvurabilir?

18-30 yaş arasındaki bütün gençler başvuruda bulunabilir. Bunun dışında yabancı dil bilgisi, üniversite eğitimi, vb. hiç bir koşul aranmamaktadır.

06. Ortaokul mezunuyum Avrupa Gönüllü Hizmeti’ne gidebilir miyim?

Evet. Avrupa Gönüllü Hizmeti için tek koşul 18-30 yaş arasında olmaktır. Eğitim ya da ekonomik durumunuz Avrupa Gönüllü Hizmeti yapmanıza bir engel oluşturmaz.

07. Engelli bir gencim. AGH yapabilir miyim?

Engellilerin AGH yapmasında bir engel yoktur. Hatta engelli gençlerin katılımı AGH’nin öncelikleri arasındadır. Engelli genç yalnız başına gidebilecek durumda değilse refakatçisinin masrafları da tamamen karşılanır. Uzun bir süre yurt dışında kalamayacağınızı düşünüyorsanız, AGH’yi deneme amaçlı kısa süreli AGH yapabilirsiniz.

08. Askerliğimi yapmadım. AGH’ye katılmakta bir sorun yaşar mıyım?

Askerlik yapmamış olmanız AGH yapmanıza engel değildir. Tecil hakkınız olduğu sürece AGH’ye katılabilirsiniz.

09. İşsizler de AGH yapabilir mi?

Evet. Avrupa Gönüllü Hizmeti için tek koşul 18-30 yaş arasında olmaktır. Çalışmıyor olmanız ya da ekonomik durumunuz Avrupa Gönüllü Hizmeti yapmanıza bir engel oluşturmaz.

10. İki arkadaş Avrupa Gönüllü Hizmeti kapsamında aynı projeye gidebilir miyiz?

Teknik olarak olanaklı olmasına karşın ev sahibi kuruluşlar genellikle aynı ülkeden 2 genci projelerine kabul etmek yerine farklı ülkelerden gönüllüleri almayı tercih etmektedirler.

11. Evliyim, AGH yapabilir miyim? Eşimle birlikte gidebilir miyiz? Çocuğumu da yanımda götürebilir miyim?

Evli olmanız AGH yapmanıza engel değildir. Ancak eşinizle aynı projede yer alma şansınız düşüktür. Birden fazla gönüllü alan kuruluşlar her birinin farklı ülkelerden / kültürlerden olmasını tercih etmektedirler. Ama her ikiniz de herhangi bir projede aranan tüm nitelikleri taşıyorsanız, örneğin gençlerle müzik çalışmalarının yapılacağı bir proje varsa ve her ikiniz de konservatuar mezunu iseniz ve farklı çalgılar çalıyorsanız böyle bir projede birlikte seçilme şansınız olabilir.Bakıma ve ilginize muhtaç çocuğunuz projeye katılımınızı engelleyeceği için, bu koşulu ileri sürmeniz seçilme şansınızı sıfırlayabilir.

12. Türk vatandaşı değilim, AGH yapabilir miyim?

Kendi ülkenizdeki bir gönderen kuruluş aracılığı ile AGH yapabilirsiniz. Ancak Türkiye’den başvuramazsınız.

13. Çifte vatandaşım, bu AGH’ye katılmamda bir avantaj mıdır?

Evet, yasal olarak Türkiye’de yaşıyor olmanıza karşın Türkiye pasaportunun yanısıra eğer AB üyesi bir ülkenin pasaportuna da sahipseniz, vize alma sorunu yaşamadan AGH projelerine katılabilirsiniz. Projeniz gideceğiniz ülkenin Ulusal Ajansı tarafından onaylandıktan sonra, biletinizi alıp, başlangıç tarihinde projenize katılabilirsiniz. Eğer Türkiye pasaportunun yanısıra AB üyesi olmayan bir ülkenin de (ABD, Kanada, Azerbaycan, Suriye, vb.) pasaportuna sahipseniz AGH için Türkiye’den başvuru yapabilirsiniz. Ama gideceğiniz ülkenin sahip olduğunuz pasaporta uyguladığı vize kuralları geçerli olacaktır.

14. Hiç bir dil bilmeyenler de AGH yapabilir mi?

Evet, AGH yapmak için İngilizce ya da başka bir dili bilme koşulu yoktur. Ancak gittiğiniz ülkede iletişim sorunu yaşamamak için en azından derdinizi anlatacak kadar İngilizce bilmeniz sizin yararınıza olacaktır.

15. AGH projelerine bir örnek verir misiniz?

https://youtu.be/6r5Btop8vFI

16. 18 – 30 yaş sınırı neye göre belirlenir?

Avrupa Gönüllü Hizmeti’nde bitirmiş olduğunuz yaş önemlidir. İlgili hibe son başvuru tarihinde 18 yaşını doldurup 19’dan gün almış ve 31 yaşından gün almamış iseniz AGH başvurusu yapabilirsiniz. Zamanında başvuru yaptıysanız, proje devam ederken 31 yaşına girmeniz sorun oluşturmaz.

17. 2-12 ay süre ile yurtdışında bulunmak benim için olanaksız. Daha kısa süreli bir AGH programı yok mu?

60 günü geçmemek koşulu ile kısa süreli AGH de yapabilirsiniz. Ancak kısa süreli projeler, olanakları kısıtlı (sosyo-ekonomik, kültürel ya da coğrafi bakımdan daha az olanaklara sahip kesimlerden gelen ya da engelli / özel gereksinimleri olan) gençlere öncelik vermektedir. Bundan amaç, bu gençleri uzun süreli AGH için özendirmek ve cesaretlendirmektir.

18. Kaç kez AGH yapabilirim?

Uzun süreli AGH yaşam boyu yalnızca 1 kez yapılabilir. Ancak, 60 günden az, kısa süreli bir AGH projesine katılmış olan bir genç, toplam süresi 60 günü geçmemek koşuluyla bir kez daha kısa dönem AGH; ya da toplam süresi 12 ayı geçmemek koşulu ile bir kez daha uzun süreli AGH yapabilir. 60 günden fazla olan tüm AGH projeleri uzun dönem AGH kapsamına girer. Yani 60 günden fazla AGH yapan bir genç uzun dönem AGH yapmış sayılır ve AGH hakkının tümünü kullanmış olur, bir daha AGH yapamaz.

19. İki kez art arda ama 60 günden az kısa dönem AGH yaptıktan sonra bir de uzun dönem AGH yapabilir miyim?

Hayır, toplam süresi 60 günü geçmemek koşuluyla art arda 2 kez AGH yapabilirsiniz. Ancak bundan sonra, üçüncü kez ne kısa ne de uzun dönem AGH yapamazsınız.

20. Yaz tatilinde 2-3 aylık, kısa süreli AGH yapabilir miyim?

Evet, yapabilirsiniz. Ancak AGH’de hem kısa süreli hem de yaza denk düşen bir proje bulma ve yerleşme şansınız oldukça düşüktür.  Çünkü;

a) Kısa dönem proje düzenleyen kuruluş sayısı çok azdır. Bazı kısa süreli projeler de yaz ayları dışında düzenlenmektedir.

b) Hiçbir kuruluş 1 yıllık bir projeye 2-3 ay için yapılan başvuruları dikkate almaz.

c) Çok sayıda genç, hem kısa süreli hem de yazın AGH yapmak istediklerinden zaten az sayıdaki projelere yüzlerce başvuru yapılmaktadır. Bu da 1 kişinin seçileceği bir projede, seçilme şansını çok düşürmektedir.

d) AGH’de kısa süre 60 günden (2 ay) az süren projelerdir. 61 günden sonrası uzun süreli proje sayılır. Yani 3 ay sizin için kısa sayılabilir ama AGH’nin kurallarına göre uzun süreli sayılır.

e) Kısa süreli projelerin asıl amacı, uzun süre gidebilmeyi göze alamayan, bu tür fırsatlara erişme olanakları kısıtlı olan, sağlık, vb. nedenlerle uzun süre AGH yapamayacağını düşünen engelli ve dezavantajlı gençleri uzun süreli AGH’ye özendirmektir. Bu nedenle var olan kısa süreli projelere gönüllü seçilirken engelli ve olanakları kısıtlı gençlere öncelik verilir.

Gönüllü Hizmetler Derneği’nin önerisi : AGH yapma hakkı, size yaşam boyunca yalnızca 1 kez verilmektedir. Yani engelli ve dezavantajlı grupta değilseniz, 61 günlük bir AGH projesine katılmış olsanız bile bunu ne uzatma ne de daha sonra yeniden gitme hakkınız vardır. 1 kez katıldığınızda 60 günden sonraki süresi ne olursa olsun, (ister 2,5 ay, ister 5 ay) BİR DAHA AGH YAPAMAZSINIZ.

Bu nedenle, ara sınıfların yaz tatillerinde AGH yapma düşüncenizden vazgeçip, mezun olacağınız öğrenim döneminin başında (örneğin Ekim ayında) Gönüllü Hizmetler Derneği’ne başvurup, ev sahibi kuruluş aramaya başlamanızı öneriyoruz. Böylece ev sahibi kuruluş aramak için Ekim’den Şubat’a kadar 5 ay gibi uzun bir süreye sahip olacaksınız. Bir projeden kabul almanız durumunda ev sahibi kuruluş dosyanızı 1 Şubat’ta Ulusal Ajansı’na sunacaktır. Projenizin UA tarafından onaylanıp onaylanmadığını nisan ayı başında öğrenebilirsiniz. UA onaylamadıkça, projeye gitme şansınız yoktur. Onay sonrasında pasaport, sigorta ve vize işlemleri ile gidiş öncesi eğitimin tamamlanması da ülkesine göre 1,5-2 ay sürer. Bu durumda en erken Haziran – Temmuz aylarında, yani mezun olur olmaz AGH’ye gidebilirsiniz.

21. Yazın AGH yapamayacaksam, başka gönüllü çalışmalar yapabilir miyim?

Yaz aylarında AGH dışında gönüllü çalışmalara katılmak istiyorsanız Gönüllü Hizmetler Derneği’nin yurt dışı ya da yurt içi Uluslararası Gönüllü Çalışma Kampları’na katılabilirsiniz. Bu konuda ayrıntılı bilgiyi http://gonulluhizmetlerdernegi.org/kampcilik/ adresinde bulabilirsiniz.

22. AGH ile Uluslararası Gönüllü Çalışma Kampları arasında ne fark vardır?

Belli başlı farklar şunlardır:

a) AGH ücretsizdir. Uluslararası Gönüllü Çalışma Kampları’na katılmak için bir kayıt ücreti ödenir.

b) AGH’nin süresi 2-12 aydır. Uluslararası Gönüllü Çalışma Kampları ise 2-3 hafta sürer.

c) AGH yapan bir gönüllünün vize, ulaşım, konaklama ve yemek masrafları proje tarafından karşılanır. Uluslararası Gönüllü Çalışma Kampları’nda yol, pasaport ve vize giderlerini gönüllü kendisi karşılar. Kamp süresince günde 5-6 saatlik gönüllü çalışma karşılığında yemek ve konaklama ücretsizdir.

d) AGH, Erasmus+ programının kapsamındadır. Uluslararası Gönüllü Çalışma Kampları’nın Erasmus+ ya da ulusal ajans ile bir ilgisi yoktur.

e) AGH’ye ulusal ajansın onay verdiği herhangi bir gönderen kuruluş aracılığı ile gidilebilir. Uluslararası Gönüllü Çalışma Kampları’na ise Gönüllü Hizmetler Derneği aracılığı ile gidilir.

f) AGH’de yerleşim garantisi yoktur. Başvuru süreci uzun ve zahmetlidir. Uluslararası Gönüllü Çalışma Kampları’na başvurduğunuzda mutlaka bir kampa gidersiniz.

23. Üniversiteyi bitirdim fakat henüz askerliğimi yapmadım. AGH’ye gideceğimi belirterek askerliğimin tecil ettirebilir miyim?

Projeleri kabul olan gönüllü adaylarına, istemeleri durumunda Türkiye Ulusal Ajansı resmi bir yazı vermektedir fakat bunun bir yaptırım gücü yoktur. Yalnızca sizin bir Avrupa Birliği projesine kabul edildiğinizi ve gereken yardımın gösterilmesini rica eden bir yazıdır. Tecil onayını verecek makam askerlik şubenizdir.

24. Avrupa Gönüllü Hizmeti kapsamında hangi ülkeye gitmemizi tavsiye edersiniz?

Erasmus+ programı kapsamındaki Avrupa Gönüllü Hizmeti’nde, ülkeden daha çok projenin önemli olduğunu, çok istediğiniz ve sevdiğiniz bir ülkeye gittiğinizde yine de projenizden kaynaklanan sorunlar yaşayabileceğinizi aklınızdan çıkartmayın. Ülke seçmek yerine, 12 ay gibi uzun bir süre göz önüne alındığında hoşunuza gidecek ve ilgi alanınıza uygun bir projeyi tercih etmenizi tavsiye ederiz.

Başvuru Süreci

25. Başvuru için ne yapmalıyım? Hangi tarihlerde başvuru yapabilirim?

Öncelikle AGH hakkında ayrıntılı bilgi almalısınız. Ardından başvurular ancak sivil toplum kuruluşları aracılığı ile yapılacağı için bir gönderen kuruluş ( dernek, vakıf, belediye, tüzel kişilikler) bulmanız gerekli.AGH için bir gönderen kuruluşa yılın herhangi bir gününde başvurabilirsiniz. Ancak AGH projesine gidişiniz başvuru yaptığınız tarihten ortalama 6 ay sonra olacaktır.

26. Hangi ülkelere gidebilirim?

Avrupa Birliği (AB) üyesi 20 ülkeden herhangi bir tanesine, AB Gençlik Programı kapsamındaki diğer Avrupa ülkelerine (program ülkeleri) ya da Avrupa dışındaki, bir başka ülkeye gidebilirsiniz. Ancak bu bir AB programı olduğundan öncelik AB ülkelerindedir.

27. Avrupa Birliği ülkeleri dışında, örneğin Amerika’da AGH yapabilir miyim?

AB ülkelerinden birinde yaşıyor ve o ülkenin pasaportunu taşıyorsanız, vatandaşı olduğunuz ülkeden bir gönderen kuruluş aracılığı ile başvuru yaparak dünyanın her yerinde AGH yapabilirsiniz. T.C. vatandaşlarının AB ülkeleri dışında AGH yapması özel koşullara bağlıdır. Gönüllü Hizmetler Derneği yalnızca AB ülkeleri ve program ülkelerine T.C. vatandaşlarını göndermektedir.

28. Türkiye’de AGH yapabilir miyim?

T.C. vatandaşı olarak kendi ülkenizde AGH yapamazsınız. Programın amacı gençlerin bir başka ülkeye gitmesi, orada yaşaması ve yeni bir kültürle tanışmasıdır. Ancak AB ülkelerinden birinde yaşayan, yasal oturma izni olan ve o ülkenin pasaportunu taşıyan Türk kökenli gençler yaşadıkları ülkedeki bir gönderen kuruluşa başvurarak Türkiye’de AGH yapabilirler.

29. Türkiye’ye Avrupa Gönüllü Hizmeti için gelen Avrupalı gençler var mı?

Evet, Avrupa Gönüllü Hizmeti kapsamında Avrupa’ya giden gençlerimiz olduğu gibi Avrupa’dan Türkiye’ye gelen ve gelmek isteyen de pek çok genç vardır. Örneğin Gönüllü Hizmetler Derneği 2012’den bu yana 8 yabancı gönüllüyü konuk etmiştir ve önümüzdeki yıllarda da konuk etmeyi sürdürecektir.

30. AGH kapsamında İngiltere’ye gitmek istiyorum. Acaba BREXIT süreci sorun yaratır mı?

İngiltere resmi olarak AB’den çıktığında Erasmus+ Gençlik Programı’ndan da çıkacağından şu aşamada İngiltere’deki AGH projelerinin ne olacağı konusunda bir belirsizlik vardır. O nedenle İngiltere’deki projelere başvurmanızı önermiyoruz.

31. Avrupa Gönüllü Hizmeti’ne gidebilmek için bir proje mi yazmalıyım?

Hayır. Projeleri ya sizi gönderen ya da kabul eden kuruluşlardan biri yazar. Avrupa Gönüllü Hizmeti’ne gitmek isteyen gençlerhttp://europa.eu/youth/volunteering/project_en adresinde yayımlanmış ve yürürlükte olan projeler arasından seçtikleri herhangi birine başvurabilirler.

32. Bir gönderen kuruluşu nasıl bulabilirim?

Türkiye’deki Ulusal Ajans’ın onayladığı gönderen kuruluşları http://europa.eu/youth/volunteering/evs-organisation_en adresinden bulabilirsiniz.Bu adres bir arama motoru olup, girdiğinizde karşınıza çıkan “Organisation Country” kutusunda “Turkey” seçeneğini EVS accreditation type EVS accreditation type; EVS Accreditation Type kutusunda da Sending Organisation seçeneğini seçin. Ülkemizdeki tüm onaylanmış gönderen kuruluşlar karşınıza gelecektir.

Gönüllü Hizmetler Derneği’nin gönderen kuruluşunuz olmasını istiyorsanız http://gonulluhizmetlerdernegi.org/agh/doldurulacak-belgeler/ ‘deki 3 belgeyi doldurup esc@gonulluhizmetlerdernegi.org ‘a yollamalısınız.

Gönüllü Hizmetler Derneği, Türkiye’nin program ülkesi olarak kabul edildiği 2007’de Türkiye Ulusal Ajansı tarafından ilk akredite edilen kuruluşlardan biri olup 2017 Mart ayına kadar 300 Türk gencini AGH projelerine yollamıştır ve halen de yollamayı sürdürmektedir. Ayrıca Türkiye’nin henüz program üyesi olmadığı 2002’de 1, 2005’te 2, 2007’de 1 kişi olmak üzere AGH’ye ilk Türk gönüllülerini gönderen kuruluştur.

33. Bir ev sahibi kuruluşu nasıl bulabilirim?

Ev sahibi kuruluşları http://europa.eu/youth/volunteering/evs-organisation_en adresinden bulabilirsiniz. Bu adres bir arama motoru olup, girdiğinizde karşınıza çıkan “Organisation Country” kutusundan gitmek istediğiniz AB ülkesinin adını seçtiğinizde o ülkedeki tüm onaylı kuruluşlar karşınıza gelecektir.DİKKAT: Bu liste yalnızca ülkesinin ulusal ajansı tarafından onaylanan ev sahibi kuruluşları göstermektedir. Buradan kuruluşlar hakkında bilgi alabilirsiniz. Ancak listedeki bazı kuruluşlar sizin gitmek istediğiniz dönemde gönüllü almıyor olabilir. Yani “listede olan her kuruluş, her yıl mutlaka gönüllü alır” gibi bir şey söz konusu değildir. Gönüllü arayan projeler için farklı bir WEB adresi vardır.

34. Gönüllü arayan bir projeyi nereden ve nasıl bulabilirim?

http://europa.eu/youth/volunteering/project_en adresindeki arama motorundan tüm ülkelerdeki projelere ulaşabilirsiniz. Bu arama motorunda ülkeye, süreye, çalışma türüne ve başlangıç tarihine göre proje arayabilirsiniz.

35. Projeler Veri Tabanı güncel mi? Başka kaynaklar var mı?

Projeler veri tabanı günceldir. Ancak gönüllüsünü seçtiği halde proje çağrısını kapatmayan kuruluşlar olabilir. Siz de böyle bir kuruluşa başvurmuşsanız olumsuz yanıt alırsınız. Artık pek çok kuruluş, özellikle de acil gönüllü arayan kuruluşlar Facebook’ta duyuru yapmayı yeğlemektedirler. Facebook’ta EVS, AGH , European Projects, EVS …………… (ülke adı) yazarak araştırma yapabilirsiniz.

37. Motivasyon mektubumda neleri yazmalıyım?

WEB sitemizdeki örneğe bakarak ve oradaki önerileri yerine getirerek genel bir motivasyon mektubu hazırlayabilirsiniz. http://gonulluhizmetlerdernegi.org/evs-ahg/doldurulacak-belgeler/

38. Hiç İngilizce bilmiyorum. Motivasyon mektubumu nasıl yazacağım?

Motivasyon mektubunuzu yazmak için dil bilen bir arkadaşınızdan ya da ücreti karşılığında bir profesyonel çevirmenden yardım alabilirsiniz. Mektubu sizin yazmanız değil, içeriğinde sizinle ilgili ne yazdığı önemlidir.

39. Avrupa Gönüllü Hizmeti kapsamında gitmek istediğim ülkenin dilini bilmiyorum. Bu sorun olur mu?

Avrupa Gönüllü Hizmeti’nde dil bilme zorunluluğu yoktur. Yalnızca bazı projelerin daha kolay yürüyebilmesi için ev sahibi kuruluşlar gönüllülerden temel düzeyde o ülkenin dilini bilmesini isteyebilir. Ayrıca ilk 3 ay yerel dil desteği alır ve temel düzeyde o dili konuşmaya başlarsınız. Bir sene boyunca o ülkede kalacağınızı düşünürseniz, kendinizin de çaba harcaması koşulu ile yerel dili rahatlıkla konuşur düzeye gelebilirsiniz. Pek çok gönüllümüz görece zor olan ve çok kullanılmayan Lehçe, Litvanyaca, Estonyaca gibi dilleri konuşuyor olarak geri dönmüşlerdir.

40. İngilizce öğrenmek için İngiltere’ye gitmek istiyorum fakat İngiltere’deki ev sahibi kurumlardan hiç cevap alamadım?

AGH İngilizcenizi ilerletmenize yarayacak bir program değildir. AGH’deki dil eğitimi İngilizce eğitimi değil gidilen ülkenin dilini öğretmeyi amaçlayan bir programdır. Ancak gidilen ülkede dil eğitimi bütün gönüllülerin hakkı olmasına karşın İngiltere Ulusal Ajansı, İngiltere’deki ev sahibi projelerde dil eğitimi verme zorunluluğunu kaldırmıştır. İngilizce öğrenmek için İngiltere’ye gelmek isteyenlerin AGH ile değil ücretli dil kursları aracılığı ile gelmesi beklenmektedir.

41. Hiç dil bilmeden, gittiğim ülkede nasıl iletişim kuracağım?

AGH’nin amaçlarından biri de size İngilizce’nin dışında bir Avrupa dilini öğretmektir. Gittiğiniz ülkede ilk 3 ay o ülkenin dilini öğreneceğiniz bir dil eğitimi alacaksınız. Ancak bu 3 ay boyunca tam donanımlı özel bir dil okuluna gideceğiniz anlamına gelmez. Size günlük konuşmaları ve basit imla kurallarını kuruluşun bir gönüllüsü de öğretebilir. Bu sürecin sonunda kendi çabalarınızla ve kulak dolgunluğu ile konuşmaya başladığınızı fark edeceksiniz.

42. Avrupa Gönüllü Hizmeti’ne kabul edilirsem Ulusal Ajans bana herhangi bir eğitim verecek mi?

Projeniz kabul edildikten ve siz ülkeden ayrılmadan önce, eğer tarihleriniz denk düşerse Türkiye Ulusal Ajansı’nın size haklarınızı ve sorumluluklarınızı anlattığı bir “Ayrılış Öncesi Eğitimi”me katılabilirsiniz. Siz AGH’nin gerçekleştiği ülkeye gittiğinizde o ülkenin Ulusal Ajansı da “Varış Sonrası Eğitimi” ve projenizin ortasında “Ara dönem değerlendirmesi” yapar. Ülkenize döndükten sonra da yine Türk Ulusal Ajansı tarafından “Nihai Değerlendirme”ye davet edilirsiniz. Bütün eğitimlere katılmak zorunludur.

43. Ev sahibi kuruluşların kabul ölçütleri nelerdir?

Ev sahibi kuruluşlar, gönüllüde aradıkları niteliklerin en fazlasına sahip olan bir gönüllü adayını seçmek isterler. Örneğin gençlere spor eğitimi vermek için gönüllü arayan bir gençlik merkezi, lisanslı bir sporcuyu tercih eder. Sizin spor alanında bir yeteneğiniz, başarınız, lisansınız yoksa bu projeye başvurmanız anlamsızdır.

44.Başvuru yaparken nelere dikkat etmek gerekli?

Ev sahibi kuruluşların gönüllü seçiminde en önemli belgeler göndereceğiniz öz geçmişiniz ve motivasyon mektubunuzdur. Özellikle motivasyon mektubunuzda kişisel özelliklerinizden söz etmeli, gönüllülük kavramından ne anladığınızı, neden o projeye gitmek istediğinizi, projeye ne gibi katkılarda bulunabileceğinizi ve Avrupa Gönüllü Hizmeti’nin size ne kazandıracağını düşündüğünüzü açıkça belirtmeniz gerekli. Motivasyon mektubunuzu yazarken gönderen kuruluşunuzun tavsiye ve yönlendirmelerini dikkate almalısınız.

45. Son başvuru tarihi ne demektir?

Son başvuru tarihi gönüllüleri değil, ev sahibi kurumları ilgilendiren bir tarihtir. Ev sahibi kurumların gönüllüsünü seçtikten sonra, projenin tüm masraflarını yani gönüllünün ulaşım, konaklama, yemek, eğitim, sigorta giderlerini içeren bir bütçe oluşturup, bu masrafları karşılayacak hibeyi onaylatmak için ülkesinin ulusal ajansına başvurması için verilen son tarihtir.

46. Bir yılda kaç son başvuru tarihi vardır?

Yıl içerisinde 3 hibe son başvuru tarihi vardır. 1 Şubat, 26 Nisan ve 4 Ekim. Ev sahibi kurumlar hibe istek başvurularını en geç bu tarihlerden birinde yapmak zorundadırlar.Yani bu son tarihler sizin gönderen kuruluş olan Gönüllü Hizmetler Derneği’ne son başvuru tarihleriniz değildir. Örneğin “son başvuru tarihi daha dolmadı” diye düşünerek 3 Ekimde gelip, 4 Ekim için başvuru yapmak olanaksızdır. Çünkü 3 Ekimde gönderen kuruluşa ilk başvurusunu yapan bir gönüllü adayının 1 günde bir ev sahibi kuruluştan onay alması, ev sahibi kuruluşun da bütçeyi hazırlayıp ulusal ajansına sunması olanaksızdır. Bu gönüllü adayı ancak bir sonraki hibe son başvuru dönemi olan 1 Şubat için değerlendirilebilir.

47. Ulusal Ajans’ın bir hibe başvurusunu onaylaması ne kadar zaman alır?

Ulusal ajansların son başvuru tarihlerinde aldıkları bir hibe isteme başvurusunu onaylaması en az 1,5 – 2 ay sürer. Örneğin 1 Şubat’ta alınan hibe isteme başvurularının yanıtları nisan ayında açıklanır. Tüm bunları göz önüne aldığınızda; Gönüllü Hizmetler Derneği’ne ilk başvurunuzu yaptıktan sonra ulusal ajans tarafından onaylanan bir projeye gitmeniz yaklaşık 6 ayı bulacaktır. Bu konuda ayrıntılı açıklama için BAŞVURU DÖNEMLERİ başlığını tıklayıp, sayfadaki çizelgeye bakınız.

48. Ulusal ajansın bir hibe başvurusunu onaylama şansı % kaçtır.

Sonuç ya “Evet” ya da “hayır” olacaktır. Yani şans %50 dir.

50. Ulusal ajansın bir hibe başvurusunu değerlendirme ölçütleri nelerdir?

Değerlendirmeler belli bir puanlama sistemine göre yapılır. Yeterli puanı alan projelere hibe verilir. Öncelikle projenin içeriğinin anlaşılır olması, bütçesinin doğru yapılmış ve abartılmamış olması, gerçek rakamlardan oluşması, başvuran kurumun deneyimi, daha önce hibe alıp almadığı, aldıysa hibeleri doğru kullanıp kullanmadığı, gönüllünün niteliklerinin projenin aradığı koşullara uyup uymadığı gibi konular hibenin onaylanmasında rol oynayabilir. Ayrıca bazı ülke ulusal ajanslarının örneğin mültecilerle ilgilenen projelere öncelik sağlamak gibi ulusal ölçütleri de olabilir.

51. AGH’ye gitmek istiyorum fakat üniversite öğrencisiyim okulumu dondurmama yardımcı olur musunuz?

Ara sınıfta AGH yapmak ve okulu dondurarak AGH için yurt dışına gitme düşüncesi pek mantıklı değil. Çünkü AGH başvuru süreci uzun ve zahmetli bir süreç olduğu gibi, yerleşme garantisi de yoktur. Bir ev sahibi kuruluş sizi kabul etse bile ulusal ajans o projeyi onaylamadıkça siz bir projeye gidemezsiniz. O nedenle bir ev sahibi kurumun sizin adınıza yaptığı hibe başvurusunun ulusal ajans tarafından onaylanıp onaylanmayacağını bilmeden okulunuzu dondurmak, projenin ulusal ajans tarafından onaylanmaması durumunda boşuna dönem kaybına neden olacaktır. Bu nedenle Gönüllü Hizmetler Derneği olarak üniversitenin son sınıfına başladığınızda AGH için başvurmanızı öneriyoruz. Böylece ekim ayında başvurup, şubatta sonucunu öğrenip haziran ayında mezun olduktan sonra temmuzda AGH için projenize gidebilirsiniz.

52. Vize konusunda yardımcı oluyor musunuz?

Avrupa Gönüllü Hizmeti projesi kabul edilen gençlere ev sahibi kuruluş bir davetiye gönderdiği gibi Gönüllü Hizmetler Derneği de vize almalarını kolaylaştıracak bir destek yazısı vermektedir. Ayrıca vize başvurusunu nereye ve nasıl yapmanız gerektiği konusunda gönüllülerimizi bilgilendirmekteyiz.

53. Avrupa Gönüllü Hizmeti’ne başvuru için ne kadar ücret ödemem gerekli?

Avrupa Gönüllü Hizmeti ücretsiz bir programdır. Başvuran gençlerden hiç bir ücret alınmaz. Gencin yol, konaklama, yemek, sigorta ve dil eğitimi masrafları ulusal ajanslar tarafından karşılandığı gibi kendisine belli bir miktar da cep harçlığı verilir.

54. Bazı kuruluşların Avrupa Gönüllü Hizmeti için başvuru ücreti aldığını duydum. Bu doğru mu?

Avrupa Gönüllü Hizmeti başvurularında hiç bir kuruluş gönüllülerden başvuru ücreti alamaz. Ücret isteyen bir kuruluşu Türkiye Ulusal Ajansı’na şikayet edebilirsiniz. Bu tür kuruluşların akreditasyonu iptal edilmektedir.

55. Yol ve vize masraflarımı ben mi ödeyeceğim?

Gönüllü bilet ve vize masraflarını önce kendisi karşılar, projeye gittiğinde faturalarını vererek bu masrafları ev sahibi kuruluştan geri alır.

56. Bütün yol masraflarım karşılanacak mı?

Erasmus+ programı kapsamında, AGH’ye katılanların ilk gidiş ve son dönüş yol giderleri ülkeler arasındaki uzaklığa göre saptanmış götürü tutarlara göre karşılanmaktadır. Örneğin Türkiye’den Bulgaristan, Yunanistan gibi yakın ülkelere gideceklerin yol giderleri hibesi 180 Euro’yu geçemez. Orta Avrupa ülkeleri için bu tutar 275 Euro, 3000 kilometreden uzak ülkeler için 360 Euro’dur.Yol gideriniz hibe tutarından fazla ise bunu siz üstlenmek durumundasınız. Yani “nasılsa yol giderlerini karşılıyorlar, o halde business classta uçayım” derseniz zarara uğrarsınız. Ayrıca yol giderinin yalnızca uçak bileti tutarıyla sınırlı olmadığını, havaalanından proje yerine kadar yapacağınız otobüs, tren, metro biletlerinin de aynı bütçeden karşılanacağını unutmayın. Hepsinden önemlisi ise hibe tutarının gidiş ve dönüş masraflarınızın tümü için olduğudur. Yani 360 Euroluk bir hibenin ancak yarısını gidişte, kalan yarısını da dönüşte kullanacaksınız.

57. Kaç projeye başvurabilirim?

Bunda bir sınırlama yoktur. Sizi kabul edecek bir ev sahibi kuruluş bulana kadar istediğiniz sayıda başvuru yapabilirsiniz.

58. Bir ev sahibi kurumdan onay alma, projeye seçilme şansım % kaçtır?

Sizinle birlikte o projeye kaç kişinin başvurduğuna ve bunlardan kaçının (tabii sizin de ) aranan nitelikleri taşıdığına bağlıdır. Diyelim ki 1 gönüllünün seçileceği bir projede tüm adaylar aranan nitelikleri taşıyor ve projeye 100 kişi başvurmuş. Şansınız % 1’dir. Yalnızca 10 kişi başvurmuşsa şansınız % 10’a çıkar. 1 tek sen başvurmuşsan kesin seçilirsin.

59. Niye bir proje aramak zorundayım? Hazırda proje yok mu?

Bir önceki hibe son başvuru tarihinde onaylanmış bir projeye seçilmiş olan bir gönüllü herhangi bir nedenle gidemeyeceğini bildirirse ev sahibi ve gönderen kuruluşlar onun yerine aynı ülkeden bir başka gönüllü arayışına girerler. Böyle bir çağrıya rastlarsanız ve aranan nitelikleri taşıyorsanız proje arama derdinden kurtulmuş olursunuz. Ama bu ender rastlanan bir durumdur.

60. Birden fazla ev sahibi kuruluştan kabul alırsam ne olur?

Bu durumda en çok hangi projeye gitmek istediğine karar verip bu kuruluşlardan birini seçmelisin. Bir başvuru döneminde birden fazla ev sahibi kuruluş sizin adınıza hibe başvurusunda bulunamaz.

61. Başvuruyu yaptıktan ne kadar süre sonra Avrupa Gönüllü Hizmetine başlayabilirim?

Bu süre, hangi hibe son başvuru tarihinden ne kadar önce bir gönderen kuruluşa başvurduğunuza, pasaportunuzun hangi ülkeye ait olduğuna ve biraz da şansınıza bağlıdır.3 örnek verelim : Ali’nin Gönüllü Hizmetler Derneği’ne 10 Ekim’de başvurup ev sahibi kuruluşlarla hemen yazışmaya başladığını varsayalım. Bir sonraki hibe başvuru dönemi 1 Şubat’tır. Ali en geç 26 Ocak’a kadar bir ev sahibi kurumdan kabul alırsa hibe başvurusu 1 Şubat’ta yapılır. Ulusal ajans nisanda projeyi onayladığını bildirirse, pasaport ve vize işlemleri de tamamlandıktan sonra mayıs ortası ya da haziran başı gibi projesine başlayabilir. Yani ekimden hazirana kadar geçen süre 8 ay olacaktır.

Ayşe ise Gönüllü Hizmetler Derneği’ne 20 Ocak’ta başvurur ama çok şanslıdır ve hemen 2 gün içinde bir ev sahibi kurumdan kabul alır. Onun da hibe başvurusu Ali gibi 1 Şubat’ta yapılır. Ulusal ajans nisanda projeyi onayladığını bildirirse, pasaport ve vize işlemleri de tamamlandıktan sonra mayıs ortası ya da haziran başı gibi projesine başlayabilir. Yani ocaktan hazirana kadar geçen süre 6 ay olacaktır.

Osman, çifte vatandaştır ve Bulgaristan pasaportuna sahiptir. Üstelik de çok şanslıdır. Gönüllü Hizmetler Derneği’ne Ayşe gibi 20 Ocak’ta başvurur ve hemen 2 gün içinde bir ev sahibi kurumdan kabul alır. Onun da hibe başvurusu Ali ve Ayşe gibi 1 Şubat’ta yapılır. Ulusal ajans nisanda projeyi onayladığını bildirirse, Osman vize sorunu olmadığından hemen nisan ayında projesine başlayabilir. Yani Osman Gönüllü Hizmetler Derneği’ne başvurduktan 3,5 ay sonra projesine başlamış olur.

62. Neden Türkiye’de başvuru süreci bu kadar uzun sürmekte?

Başvuru sürecinin uzunluğu yalnızca Türkiye’ye özgü bir durum değildir. Avrupa Gönüllü Hizmeti’nde bütün program ülkeleri için projeye en erken başlama tarihi, hibe son başvuru tarihinden 2 ay sonrasıdır. Türkiye’de sürenin 1 ay kadar daha uzamasının sebebi ise vize başvurusudur.

63. Ulusal Ajans hibe başvurusunu onaylamazsa ne olur?

Öncelikle o projeye gidemeyeceksiniz demektir. Bu durumda ev sahibi kuruluşunuz sizin adınıza bir sonraki hibe son başvuru tarihinde yeniden başvurabilir. Böylece siz de yeni bir ev sahibi kurum arama derdinden kurtulmuş olursunuz. Yalnızca bekleme süreniz uzamış olur. Ya da isterseniz yeni bir ev sahibi kurum arayışına girip tüm süreci yeni baştan yaşayabilirsiniz. Ana bu durumda yeni bir ev sahibi kurum bulamama riskiniz var olacaktır.

Proje Süreci

64. Avrupa Gönüllü Hizmeti sırasında nerede konaklayacağım?

AGH esnasında standart bir konaklama şekli yoktur. Bir ailenin yanında kalabileceğiniz gibi, yurtta ya da o kuruluştaki diğer gönüllülerle birlikte bir evde de kalabilirsiniz. Konaklama şekli ev sahibi kuruluşlara göre değişmektedir.

65. Başka gönüllülerle bir evi hangi koşullarda paylaşacağım?

Genellikle her gönüllünün kendine ait bir odası olur. Çok ender olarak odanızı bir başkasıyla paylaşırsınız. Tuvalet, banyo, mutfak ve salon ise ortak kullanım alanlarıdır.

66. Yemek konusu nasıl çözümlenir?

Ev sahibi kurumunuz ya size tüm yemeklerinizi hazır olarak sunar ya da her ay belli bir tutar para vererek yemek masraflarınızı karşılar. Gıda alışverişini kendiniz yaparak yemeklerinizi evinizde kendiniz pişirir / hazırlarsınız.

67. Avrupa Gönüllü Hizmeti sırasında haftada kaç saat çalışmam gerekli?

AGH sırasında haftada en fazla 40 saat çalışılır. Haftada 4-5 saatlik dil eğitimi de bu sürenin içerisindedir. Bunun dışında kalan zamanlarınız size aittir.

68. Avrupa Gönüllü Hizmeti sırasında boş günüm olacak mı?

AGH esnasında haftada 2 gün boş gününüz olacak. Ayrıca her ay için artı 2 gün daha tatil hakkınız olacak. Örneğin 9 aylık bir projeye gitmişseniz haftada 2 günlük izinleriniz dışında toplam 18 gün tatiliniz olacak. Bu tatilinizi hangi tarihlerde kullanacağınızı ev sahibi kuruluşunuz ile karşılıklı konuşarak belirleyebileceksiniz.

69. Avrupa Gönüllü Hizmeti esnasında boş zamanlarımda ücretli olarak çalışabilir miyim?

Avrupa Gönüllü Hizmeti sırasında kesinlikle ücretli bir işte çalışılamaz. Bu yasa dışı olur.

70. Avrupa Gönüllü Hizmeti esnasında yüksek lisans yapabilir miyim?

Avrupa Gönüllü Hizmeti sırasında kesinlikle örgün eğitime (üniversite, yüksek lisans, doktora vs.) devam edilemez.

71. Avrupa gönüllü Hizmeti sırasında rahatsızlanırsam ne yapacağım?

Avrupa Gönüllü Hizmetine giden bütün gençler program kapsamında sigortalanır. Bu çok geniş kapsamlı bir sigortadır. Herhangi bir rahatsızlığınız olursa, anlaşmalı hastanelerde tedavi olabilirisiniz ve masraflarınız bu sigorta kapsamında karşılanır.

72. Avrupa Gönüllü Hizmeti sırasında ne kadar cep harçlığı alacağım?

Cep harçlığı ülkelerin ekonomik durumuna göre belirlenmektedir. Örneğin Türkiye’ye gelen gönüllülere aylık 80 €, Almanya’ya giden gönüllülere 105 €, Finlandiya’ya giden gönüllülere de 125 € verilmektedir.

73. Alacağım cep harçlığı yeterli olur mu?

Bu tümüyle sizin harcama alışkanlıklarınıza ve kişisel giderlerinize bağlı. Örneğin sigara içiyorsanız bu ücret kesinlikle yetmez. Çünkü Avrupa’da en ucuz sigara paketi 6-7 Euro’dur. Ama sigara içmeyen biri cep harçlıklarını biriktirip hafta sonlarında komşu ülkeyi gezmeye bile gidebiliyor.

74. Avrupa Gönüllü Hizmeti esnasında tatil için Türkiye’ye gelebilir miyim?

AGH kapsamında yalnızca ilk gidiş ve son dönüş biletiniz karşılanmaktadır. Eğer siz tatilinizi Türkiye’de geçirmek isterseniz, zamanı ve süresi için ev sahibi kuruluşunuzla anlaşmanız ve yol paranızı kendiniz karşılamanız koşuluyla Türkiye’ye gelebilirsiniz.

75. Gittiğim ülkenin resmi tatil günlerinde de çalışacak mıyım?

Hayır. Resmi tatillerde çalıştığınız ev sahibi kurum da kapalı olacağından bu günlerde çalışmanız gerekmeyecektir. Eğer yeterince uzun bir tatil varsa (Paskalya, Noel, vb.) siz de istediğinizi yapabilir, masraflarınızı kendiniz karşılamak koşuluyla ister Türkiye’ye isterseniz başka ülkelere seyahat edebilirsiniz.

76. Ev sahibi kuruluşta kimle muhatap olacağım?

Avrupa Gönüllü Hizmeti’ne başladığınızda ev sahibi kuruluşta özellikle muhatap olacağınız 3 kişi olacaktır: Yasal temsilci, genellikle kuruluşların başkanlarıdır. Proje sorumlusu, AGH süresince yapmanız gereken faaliyetler konusunda sizi yönlendirecek kişi. Rehber (Mentor), genellikle kuruluş dışından sizin kuruluşa ve o topluma uyum sağlamanızı kolaylaştıracak, sorunlarınızla ilgilenecek, sizinle ve ev sahibi kuruluşunuzla aranızda bir köprü oluşturacak olan kişidir.

77. AGH için gittiğim ülkede daha uzun kalabilir miyim?

Hayır, AGH için size verilen yasal vize ve oturma izninin süresi dolduğunda Türkiye’ye dönmek zorundasınız. Ancak AGH sürecinizde gerekli kayıt işlemlerini yerine getirerek bir okula kayıt olursanız ve okuldan alacağınız belgelerle Türkiye’de yeni bir vize başvurusu yapıp vize alırsanız öğrenim yaşamınızı yurt dışında sürdürebilirsiniz.

78. Yurt dışında bir yabancıyla evlenirsem, orada kalabilir miyim?

Gerekli yasal başvuruları yapar ve izinleri alırsanız, olabilir.

79. AGH sürecinde bir sorun yaşarsam ya da gittiğim projeyi beğenmezsen geri dönebilir miyim?

Bu pek tavsiye edilmese ve önce sorunları çözüm yollarını aramanız önerilse de projenizi yarım bırakabilirsiniz. Ancak çok geçerli bir nedeniniz yoksa ve keyfi olarak projeden vazgeçerseniz, ev sahibi kuruluş sizin için ödediği masrafları geri isteyebileceği gibi, ödemesi gereken masrafları ödemeyi de reddedebilir. Örneğin dönüş yol paranızı kendiniz ödemek durumunda kalabilirsiniz. Ayrılış her iki tarafın karşılıklı anlayışı ile kararlaştırılmışsa sorun yaşamadan dönebilirsiniz.

80. Avrupa Gönüllü Hizmeti hakkında daha ayrıntılı bilgiye nereden ulaşabilirim?

www.ua.gov.tr/agh sitesinden, Erasmus+ Avrupa Gönüllü Hizmeti ile ilgili bilgi alabilirsiniz. Ancak, hala sorularınızın cevabına yanıt bulamadığınızı düşünüyorsanız programın ayrıntıları, her türlü soru ve düşünceleriniz için agh@ua.gov.tr adresine mail atarak ilgili uzmanlara ulaşabilirsiniz.

81. Gönüllünün, gönderen ve ev sahibi kuruluşların birbirlerine karşı hak ve sorumlulukları nelerdir?

Her AGH projesinde, AGH’de yer alan tarafların yani ev sahibi kuruluş, gönderen kuruluş ve gönüllünün hak ve sorumluluklarını içeren ayrıntılı bir sözleşme (Activity Agreement) imzalanır. Gönüllü buradaki haklarının takipçisi olmak ve sorumluluklarını yerine getirmekle yükümlüdür.

82. Ev sahibi kuruluşla bir sorun yaşarsam ne yapacağım?

Sorununuzu önce mentorunuza aktarmalısınız. Onunla çözemezseniz kurumun proje sorumlusu ve yasal temsilcisi ile görüşmelisiniz. Hala çözülmemişse gönderen kuruluşunuzdan yardım isteyebilirsiniz.

83. Gönüllü Hizmetler Derneği’ne karşı özel bir sorumluluğum olacak mı?

Gönüllü Hizmetler Derneği de gönderen kuruluşunuz olarak sizinle bir sözleşme imzalayacaktır. Sizden istediğimiz ülkemizi iyi temsil etmeniz, ülkemiz hakkındaki ön yargıları değiştirmek ve projenizi başarıyla tamamlamak için gayret göstermeniz, kendinizi geliştirmiş olarak geri dönmenizdir.Proje süresince Gönüllü Hizmetler Derneği’ne her ay düzenli bir rapor göndermenizi istiyoruz. Örneklerini www.gonulluhizmetlerdernegi.org ‘taki gönüllü raporlarında göreceğiniz aylık raporlarınızı sizden sonra gidecek gönüllüleri aydınlatması amacıyla WEB sitemizde yayımlıyoruz.

84. Projeden döndükten sonra bir şey yapmam gerekiyor mu?

Projenizden döner dönmez ilk yapacağınız iş dönüş yolculuğunuzdaki uçak biletinizi, faturasını ve biniş kartını ev sahibi kuruluşunuza posta ile yollamanızdır. Sonrasında ev sahibi kuruluşunuzun size ileteceği bir bağlantıya tıklayarak internetten bir anketi yanıtlamanız istenecektir. Ayrıca Gönüllü Hizmetler Derneği’ne tüm AGH sürecinizi anlatan bir genel değerlendirme raporu iletmelisiniz.Türkiye Ulusal Ajansı belirli aralıklarla, dönen gönüllüler için bir “Nihai Değerlendirme Toplantısı” düzenlemektedir. Zamanınız uyarsa bu toplantıya katılmanız beklenecektir.

85. Bütün bu sorular ve yanıtlar aklımı karıştırdı. Bunu daha basit bir dille anlatabilir misiniz?

AGH’de 3 taraf vardır. Gönüllü, Gönderen Kuruluş (GK) ve Ev Sahibi Kuruluş (ESK). Gönüllü AGH yapmak için GK’tan bilgi alır, GK gönüllüyü yönlendirir. Gönüllü CV, motivasyon mektubu ve GK’tan alacağı destek mektubunu bir arada ESK’lara yollar ve bunlardan birinden kabul alır. Ama ESK’dan kabul almak gönüllünün projeye gideceği anlamına gelmez.ESK önceden belirlenen hibe son başvuru tarihlerinden en yakın olanında (1 Şubat, 26 Nisan ya da 4 Ekim) ülkesinin ulusal ajansına hibe başvurusunu yollar. Hibe başvurusunda projenin ayrıntıları ve bütçesi yer alır. Örneğin “Türkiye’den ………….. isimli gönüllüyü ……. – …… tarihleri arasındaki AGH projemize kabul ettik. Ulaşım, konaklama, yemek, dil kursu giderlerinin toplamı 17.500 Euro’dur” der. Ulusal Ajans bu projeyi ve bütçesini onaylarsa gönüllü ancak bu aşamadan sonra pasaport, sigorta, uçak bileti ve vize işlemlerini tamamlayıp projeye gidebilir.

Ya da şöyle anlatalım: Diyelim ki evlenmeyi düşünüyorsunuz (yani siz gönüllü arayan bir ESK’sınız. ) ve kız/erkek arkadaşlarınız arasında bir sürü talibiniz var (bunlar da ESK’ya gelmek isteyen gönüllüler). Bunlardan birini seçiyorsunuz ama bir de anne ve babanızın (yani Ulusal Ajans’ın) onayına ihtiyacınız var çünkü düğün dernek için gerekli parayı (yani projenin giderlerini karşılayacak hibeyi) onlar karşılayacak. Yani bir eş adayı belirleyip onunla anlaşmak yeterli değil, anne babanın da onayı gerek. ? Anlatabildik mi?

O halde http://gonulluhizmetlerdernegi.org/ahg/doldurulacak-belgeler/ ‘deki belgeleri doldurup esc@gonulluhizmetlerdernegi.org ‘a yollamanı bekliyoruz.

Olanakları kısıtlı (sosyo-ekonomik, kültürel ya da coğrafi bakımdan daha az olanaklara sahip kesimlerden gelen ya da engelli / özel gereksinimleri olan) gençler 2 – 8 hafta arasında kısa süreli Avrupa Gönüllü Hizmeti’nden yararlanabilirler.